Výlet s kulturním přesahem       2021-07-04   

Holky na dovolené, děti na táboře, prodloužený víkend.. ideální čas na akci Zet. Vlastik dorazil v pátek navečer, otestovali jsme točené v Kounické, pak dorazil David s degustační sadou a deskovkou, po půlnoci jsme zkontrolovali dámskou jízdu v novostavbách.. začátek se vysloveně povedl.

Páteční teoretická přípravaTrocha to škození není nikdy dost..Sobotní akce

Sobota byla zasvěcena práci, usadili jsme obrubníky do vjezdu a tím finálně zadefinovali výšku zámkovky ve vjezdu. Dokonce jsme nad plán stihli ještě prodloužit kus chodníku, takže spokojenost. Po pátečním mejdanu jsme toho měli dost, takže večer proběhl poklidně.

Nedělní výlet z KounicÚdolím ŠemberyTvrz Tuchoraz -  vstupní 20 metrů vysoká hranolová věž s téměř čtvercovým půdorysem Neplánovaný Krakonoš a co udělal radosti :-)

Na neděli jsme naplánoval "takový kratší" výlet za odměnu :-) Do Brodu autobusem a pak už pěšky po červené na Tuchoraz, Přehvozdí s neplánovaným Krakonošem, oborou s rozlitým Jalovým potokem a přes Arboretum Fakulty lesnické a dřevařské až do Kostelce nad Černými lesy. Tam se dle mapičky nachází nějaké vyhlídková věž.. Nakonec jsme ji objevili v místní galerii s velmi sympatickým maitelem.

Turistická cesta údolí Šembery po vydatných deštíchNaučná stezka Mokřadních ekosystémůGalerie Jan Svatoš Železobetonová rozhledna o výšce 10 metrů v areálu galerie

Galerie-svatos.cz : Tato galerie je především orientována na keramickou plastiku a její ambicí je nabídnout výstavní prostor předním našim i zahraničním keramikům-sochařům, kteří nemají u nás příliš možností vystavovat v adekvátním noblesním prostředí. Pojetí galerie je nejen orientováno na stránku výstavní, ale jejím cílem je i přitáhnout kulturní zájemce o koupi výtvarných děl, která se jim zde nabídnou ve velké šíři a trvalém čase.

Výstavní prostory galerie není pouze rekonstruovaná stodola, ale též zahrada v parkové úpravěrozhledna či kamenné hlediště před galerií. Celková výstavní plocha galerie je 7 309m2. Nová galerie keramické plastiky je autorským dílem architekta Ing. arch. Jana Línka, našeho předního moderního současného autora a za zhlédnutí stojí právě ona povedená symbióza architektonického provedení a vystavovaných výtvarných objektů.

Výhled z vyhlidkové věže na KostelecVenkovní expozice galerieVenkovní expozice galerieVnitřní expozice galerie

Po prohlídce současného českého umění (skoro hodina a půl) jsme notně vyhládlí dorazili do místního pivovaru, kde jsme si po obědě dali skoro soukromou prohlídku pivovarského muzea. Výklad nám poskytl ten nejzasvěcenější, bývalý sládek, který zde 30 let vařil pivo. Takže luxus!

Zámek Kostelec nad Černými lesyČernokostelecký pivovarPivovarské muzeum v Kostelci nad Černými lesyTeoretická příprava na návštěvu pivovarského muzea

Pivovarské muzeum v Kostelci nad Černými lesyPivovarské muzeum v Kostelci nad Černými lesyPivovarské muzeum v Kostelci nad Černými lesyPivovarské muzeum v Kostelci nad Černými lesy

Vize vzniku černokosteleckého pivovarského muzea se začala naplňovat roku 2001, kdy vznikla společnost Dej Bůh štěstí spol. s r.o. a zakoupila silně zanedbaný pivovarský areál v Kostelci nad Černými lesy. Účelem tohoto zásadního rozhodnutí bylo získání rozsáhlého skladovacího areálu pro velká množství pivovarských technologií ze stále se zavírajících a bouraných pivovarských provozů. Podstatná výběrová kritéria pro selekci objektu byla: zcela zásadně pivovar, co nejzachovalejší původní technologie nejlépe předválečná s možností jejího zprovoznění, zachovaný průmyslový architektonický ráz komplexu pivovarských budov bez pozdějších přístaveb a demolovaných částí, turisticky vhodná lokalita pro budoucí dosažitelnost a samozřejmě cena. Tyto podmínky nejlépe splňoval ve své době bývalý pivovar v Kostelci nad Černými lesy. 

Pivovarské muzeum v Kostelci nad Černými lesyPivovarské muzeum v Kostelci nad Černými lesyPivovarské muzeum v Kostelci nad Černými lesyPivovarské muzeum v Kostelci nad Černými lesyPivovarské muzeum v Kostelci nad Černými lesyPříprava na další cestuVlastik vybíhá z pivovaru dohnat časovou ztrátu :-)Cestou na Jevany

Po prohlídce jsme nejprve uhasili žízeň, nějaký ten kilometr jsme mezi sklepy, varnou, spilkou a žentourovým mlýnem nachodili. Po vymotání se k Kostelce po velmi frekventované silnici jsme uhnuli na lesní stezku Penčický okruh, která nás kolem obory Aldašín dovedla k Jevanskému rybníku. Začalo se zatahovat, poprchávat, bouřka za rohem.. nejvyšší čas zavolat evakuační vrtulník a nechat se po 12ti hodinách výletování odvézt před Kounickou hospůdku.. která už měla zavřeno (ve státní svátek v 20:30??), takže záverečný debriefing proběhl u studeného kozlíka na místních Kabinách.

Závěrečné pivko na kabináchMapička výletuPondělní akce Výlet po okolí

V pondělí jsem předpokládal pozvolné zotavení, ale Vlastik na to měl jiný názor, tak jsme celý den kopali závlahu, navečer si dali večeři v Malechově a večer závěrečných 8km na pivo do Vykáně (zavřeno) a zpátky na kabiny (už zavřeno). 

Díky Vlastiku!Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři