Výlet Peruc - Stradonka - Panenský Týnec       2020-10-11   

Pozvánka na výletKdyž jsem letos o dovolené vyfuněl nahoru na Ralsko, přemýšlel jsem, kdy jsme tady vlastně byli naposledy. Rychlá mobilní kontrola webu - před rovnými 15ti lety! Takže mi v hlavě začala vrtat myšlenka na svolání nějaké větší akce, "jako kdysi". Začátek podzimu se ukázal jako optimální čas, takže jsem obeslal původní účastníky (vč. jejich drahých poloviček) a po konzultaci s meteorology stanovil čas a místo startu. V neděli jsme se (samozřejmě po náležité přípravě dostatečného množství zásob) rozdělili do aut kluci/holky. Pánská osádka cestou vyzvedla Marti$e s Vítkem a na (P)předměstí Kralup nabrala u silnice smutně stojícího červeného stopaře, co se tvářil, jako by mu ujel vlak :-). Těsně před Perucí proběhla krátká zastávka u památníku napolenských válek, který se tyčí osamoceně mezi poli a pět minut před plánovaným srazem parkujeme vozy mezi kostelem a zámkem.

Pomník u PeruceTuristika.cz: Pomník je postaven u silnice Peruc - Vraný, asi 2,5km od Peruce. Byl postaven k 100. výročí osvobozenecké války proti Napoleonovi. Stojí v místech, kde se 20. srpna 1813 konala přehlídka vojsk, které přihlíželi rakouský císař František I., ruský car Alexandr I. a pruský král Bedřich Vilém III. Po přehlídce se vojska dala na pochod do Sas, na Drážďany. Spojenecká armáda byla u Drážďan poražena a utíkala zpátky do Čech. Napoleonova armáda je pronásledovala, ale u Chlumce byli Francouzi spojeneckým vojskem poraženi. Oldřichův dub

Oldřichův dub je spojen s českými dějinami, objevuje se již v Dalimilově kronice. Podle pověsti potkal zde přemyslovský kníže Oldřich (vládl v letech 1012–1034) Boženu, kterou poté pojal za ženu, a z jejich nelegitimního svazku se narodil jeho jediný syn, pozdější kníže Břetislav I. Některé verze pověsti uvádějí, že Božena byla zadaná a po odchodu s Oldřichem se její opuštěný milenec – či snad manžel – na dubu oběsil. Kmen je dutý, ošetřený a u země se rozšiřuje v mohutné kořenové náběhy. Dutina byla v minulosti opakovaně vypálena vandaly, ale strom požár přežil. Kmen se dělí ve výšce 5 metrů na tři kosterní větve. Dub pomalu dožívá. Věk 1000 let většinou bývá udáván na základě pověsti. Někteří odborníci se ale domnívají, že by (podobně jako u Svatováclavského dubu) mohlo jít o mladší strom, na který se pověst po zániku původního dubu přesunula.

Taková normální svačinka Zámek Peruc Výlet Peruc 2020

Stýffci byli na místě v plné sestavě, takže jsme mohli vyrazit po modré k Oldřichovu dubu a dále po naučné stezce Perucko na Krásnou vyhlídku. Po krátké pauze, kde si Víťa odlovil kešku, pokračování hezkou lesní cestou k rozhledně  Stradonka. Tu jsme obsadili (dodržujíce pravidlo max. 10ti lidí "uvnitř" :-) ).

Výlet Peruc 2020 Rozhledna Stradonka - Výlet Peruc 2020 Na Stradonce - Výlet Peruc 2020

Stradonka.cz Rozhledna Stradonka byla otevřena v roce 2009. Rozhledna stojí na pozůstatku valu Hradiště Stradonice a nabízí nádherný výhled na České středohoří a pokud je příznivé počasí tak uvidíte i Krušné hory. Uvnitř rozhledny jsou nákres a pojmenování kopců které vidíte.

Rozhledna Stradonka - Výlet Peruc 2020 Výlet Peruc 2020 Martis mimo - Výlet Peruc 2020 Výlet Peruc 2020

Náležitě posilnění (a vymrznutí) pokračujeme po žluté přes Stradonice, napojujeme se zpátky na naučnou stezku a míříme ke studánce V lázních. Tu někteří minuli, nekoukajíce kolem sebe po turistickém značení. Speciálně pro Vlastika jsem naplánoval závěr výletu po červené, aby neremcal :-). Po cca 16km jsme dorazili zpět do výchozího bodu, posilnili se a rozpustili akci.  Na zpáteční cestě krátká zastávka v Panenském Týnci.

Studánka na místě bývalých železitých lázní z 19. století v Macově dole. Ovcomáma - Výlet Peruc 2020Ovcomáma - Výlet Peruc 2020Kostel svatého Petra a Pavla - Výlet Peruc 2020 Panenský Týnec - Výlet Peruc 2020

Panenskytynec.cz : Prostor nikdy nedokončeného chrámu pravděpodobně ze 14. století už staletí přitahuje nejrůznější psychotroniky, léčitele, duchovní i umělce. Není úplně jasné kdo a kdy ho založil, je však zřejmě dílem pánů ze Žerotína a stavěl se řadu let. Svojí uměleckou hodnotou se řadí k nejdokonalejším českým památkám a také se zde podle psychotroniků nachází silné energetické místo s léčivými účinky. Chrám se skládá z 21 metrů dlouhého kněžiště, nedokončené stěny mají na výšku asi 20 metrů. Za husitských válek však byla stavba přerušena a objekt pobořen. Po Bílé Hoře byla nadobro stavba zastavena a nedostavěný klášter zůstal torzem. Chrám měl být původně třílodní. Ucelená část tedy není chrámová loď, ale jen výběžek s kněžištěm.

Panenský Týnec - Výlet Peruc 2020 Panenský Týnec - Výlet Peruc 2020 Panenský Týnec - Výlet Peruc 2020 Panenský Týnec - Výlet Peruc 2020 Panenský Týnec - Výlet Peruc 2020

Po prohlídce/doplnění energie jsem rozvezl kluky domů, někteří obzvláště unavení výletníci upadli do kómatu asi tak po 5ti minutách cesty :-)

Rád jsem vás všechny viděl a doufám, že to nebylo na dlouhou dobu naposledy!Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři