Výlet na Sever - mašinky, zvířátka, rozhledy       2023-07-29   

Dd Karlika přišla nabídka, nic složitého..

K: Výletíček?
V: Jóó.
K: Plán: zítra vyrážíme v 9:00
V: Ok :-)

Dál jsem se nepídil a ráno čekal připraven v plné polní na celodenní výlet někde v lesích.

.. a pak že se nebude šopovat!Až tahle cedule to uvedla na pravou míruŽelezniční depozitář ChomutovArcivévoda Karel aka Malej bejček :-)

Když přijeli, tak celá osádka "Výletového autobusu" na mě koukala trochu divně, a já na ně taky. Byli na lehko, spíše na nákupy někde na "Čerňáku". Noo, mohl jsem celou cestu na "sever" hádat, kam se chystáme, ale ani na parkovišti před nákupákem v Chomutově jsem neměl potuchy .. áaaaž jsem uviděl ceduli "Železniční depozitář". Hurá, jdeme na vláčky :-). Super, ohromná stará hala v podobě točny na které je uskladněno spousty exemplářů historických mašin, drezín a všemožného vybavení, včetně třeba vysokohorských lanových sedaček, které také spadají do drážního oboru. Na vstupu byl menší zádrhel s batohem a Ebinou (prý dovnitř zavazadla a psi nesmí) no tak jsem za laskavého svolení paní vedoucí šoupli Ebbu do batohu a bylo vyřešeno ;-).

Spokojené holky - Železniční depozitář ChomutovŽelezniční depozitář ChomutovŽelezniční depozitář ChomutovŽelezniční depozitář ChomutovŽelezniční depozitář Chomutov

Pak už jsme se vrhli mezi železná monstra a obdivovali jejich velikost a složitost, obzvlášť těch parních. Šéfovi výpravy se nejvíce zamlouval "Arcivévoda Karel" i když ve své podstatě je to jen 422.025 "Malej bejček". Btw pro zajímavost .. 4 -značí počet hnacích náprav, 2 -maximální rychlost 50 Km/h ((2+3)*10), 2 -hmotnost 48Tun ((2+10) *4). Velice pěkné byly i drážní drezíny v podobě autíček jezdících po kolejích. Sranda je, že nemají volant a když chcete jet "zpátky" tak ji nejdřív musíte vyheverovat nad koleje a pak o 180 stupňů otočit. Měli jsme možnost nahlédnout i do luxusních salónků v osobních vagónech tehdejší honorace a obdivovat nádherné vybavení a porcelán. Jediná vítka byla, že výstava (no dobře depozitář), je poněkud statický a pro děti neinteraktivní, takže když nás přestalo bavit hádání, kolik ta která lokomotiva asi váží a jakou má maximální rychlost, pomalu jsme se přesunuli na jídlo do bufetu.

Pauzička na déšťZOO park ChomutovZOO park ChomutovZOO park ChomutovMedůzárium - ZOO park Chomutov

Po vydatném obědu a kratšímu odpočinku kvůli dešti, vyrážíme na odpolední relax do Zoo parku. Z horního vstupu se hned přesuneme k místu u lachtanů na pravidelné krmení. Vychovatelka to s těmi mazlíky dobře uměla... levá pac, pravá pac, zatleskat a odměna v podobě čerstvé rybičky míří z ruky rovnou do tlamy. Moc pěkné je, že tady mají i jednu slepou tulení dámu a prostředí ji přizpůsobili tak, že jí to vlastně ani neomezuje. Obecně to mají vše velkoryse řešeno. Pro všechna zvířata jsou vyčleněné velké plochy, které jsou pěkně zasazeny do krajiny. Prý nejrozsáhlejší zoo v ČR, což pocítí i naše nohy. Než projdeme z vodního světa přes ptačí voliéry, okolo velbloudů a schovaného medvěda, jsme celkem ucapkaní. Dáváme si limču nebo pivko a odpočíváme.

Medůzárium - ZOO park ChomutovMedůzárium - ZOO park ChomutovMedůzárium - ZOO park ChomutovMedůzárium - ZOO park Chomutov

Poté jsme navštívili zprvu nenápadnou, ale jak se se nakonec ukázalo velice zajímavou, expozici medůz, hlavně díky světelným efektům v akváriích. Zbylo i trochu času na blbnutí v dětské části parku, na různých fontánách a skulpturách. A pokud se zrovna mlaďoši nekontrolovaně nerozutekli po expozicích želv a plazů, byla to pohodička. Bereme to severozápadním okruhem, přes dřevěnou stezku mezi makaky, okolo divokých jelenů a i plání, kde prý nikdo není .. teda až na ty maskované pižmoně a zubry ;-). Čas se rychle krátí a tak ještě projdeme skandinávskou část a nastudujem rozdíly mezi Losy a Soby, aby se Zuzka s Karlem na plánované cestě do Norska, vyznali.

ZOO park ChomutovZOO park ChomutovZOO park ChomutovZOO park ChomutovZasloužený odpočinek před přesunem na další překvápko

Celý park je velice pěkný a příjemný i klidně jen na takové pohodové procházení, určitě by někdy stálo mu věnovat celý den. Pro dnešek bohužel končíme a jen rychle "proběhnem" mezi kozami na statku a míříme k východu. Tak snad zas někdy na viděnou.

Výhled na MostHrad Hněvín - MostVyhlídková věž Hněvín - Most

Do auta usedáme unavení, ale prý to ještě není vše .. docela honička na jeden den, ale navigace nás neomylně vede do Mostu a úzkými uličkami na hrad Hněvín. Naštěstí je na hradbách nějaká hudební session a tak se nám podaří sehnat lístky na věž i po zavírací době. Vybíháme nahoru, rozhlížíme se a zjišťujeme, že se ze severozápadu blíží šílená bouřka, takže rychle sbíháme dolů, nasedáme do auta a mizíme domů.

Pěkně nabitý den a přitom to na začátku znělo jen jako "Výletíček" :-) .

VlastikKajass 2023-11-15 22:15:24

"Arcivévoda Karel" i když ve své podstatě je to jen 422.025 "Malej bejček". - tak to mě rozsekalo :-)

Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři