Klidný víkend kolem Litoměřic       2022-05-21   

V sobotu po obědě se nám podařilo pořešit poslední dítko a až do nedělního večera jsme měli volno na cokoliv.. Zuzka sice trvala na cukrárně v Kadani (viz loňský VanLife), ale 200km kvůli kafi a dortu mi přišlo moc.. třeba takové Litoměřice jsou výrazně blíže a cukráren/kavárem tam mají dle mapy.cz víc než dost. Zabalili jsme se na dva dny a vyrazili na kafe.

LitoměřiceLitoměřice - pohled z vyhlídkové věže u katedrály sv. ŠtěpánaMalé Litoměřice

Litoměřice jsem znal jenom z auta při průjezdu po hlavní, případně jako výchozí výletové místo. Prošli jsme Mírové náměstí se spoustou krásných domů, minuli 3 kavárny a zamířili na Dómské náměstí s vyhlídkovou věží. Po zdolání 201 schodů je vidět nejen město a řeka, ale i širší okolí Litoměřic. Kolem katedrály sv. Štěpána a památníku K.H.Máchy jsme došli k Malým Litoměřicům, miniatuře města s vláčkodráhou.

Litoměřice - městské hradbyLitoměřice - káva na náměstíVrchol PannaPanna - připravená večeřePanna - vyjasňování pozic

Došlo samozřejmě i na slíbenou kávu a zákusek, pak jsme chtěli vidět hrad.. akorát jsme si neohlídali zavíračku, takže příště. Následovalo zjištění, že jsme zapoměli doma vařič, takže jsme museli změnit plány na večeři - následoval rychlý nákup v Lidlu a přesun do obce Řepčice, odkuď vede žlutá turistická na vrchol Panna. Na vrcholu stával za husitských válek cca 15let hrad. Povečeřili jsme s krásným výhledem na protilehlý hrad Kalich.

Na mapě jsme si vytipovali místo pro přespání kousek od hradu tak, abychom to měli ráno kousek na hrad Kalich. Zaparkovali jsme na kraji lesa, překonfigurovali auto do spací verze (někteří si zapoměli spacák v druhém autě), a před desátou zalehli. Absence jednoho spacáku se ukázala jako řešitelná, nikdo si nestěžoval :-).  Ráno vytvořen provizorní vařič a teplá snídaně. Přesun 4km pod hrad Kalich.

České středohoříNocováníPříprava snídaněSpokojený strávníkJedna ze vstupních bran hradu Kalich

Hrady.cz: Na místě původní tvrze si po jejím dobití v roce 1421 nechal Jan Žižka z Trocnova postavit hrad, který pojmenoval Kalich a podle kterého si také dal další přízvisko. Vstup do hradu byl chráněn dvěmi branami a okrouhlou veží, která spolu s hradbou kryla přístup do hradu proti mírnějšímu svahu. Se stavbou hradu se začalo kolem roku 1421. Ta probíhala ve spěchu, protože husité museli čelit útokům ze Saska a nepřátelským akcím Zikmunda z Vartemberka. Zdejší posádce velel pravděpodobně Žižkův bratr Jaroslav. Po smrti Jana Žižky v roce 1424 zůstal Kalich v držení husitů. Změnu nepřinesla ani prohraná bitva u Lipan. Hrad Kalich měl být podobně jako hrad Falkenberk na rozkaz císaře Zikmunda rozbořen, aby se nestal sídlem loupežníků. Nestalo se tak a koncem 15. století vystřídal hrad několik majitelů, mimo jiných Viléma z Ilburka. Zprávy o hradu zmizely v 16. století v souvislosti se ztrátou významu jeho další existence.

Kalich - atypická předsunutá zemní bašta Zřícenina hradu KalichJetel inkarnátRozhledna Lucemburkův kopec

Na zpáteční cestě jsme přibrzdili na čtyřpatrové dřevěné rozhledně na Lucemburkově kopci a poobědvali na prosluněné louce nad Litoměřicemi. Klidný a pohodový víkend dovršila odpolední káva u Móni a točený Rohozec se Sokolem.Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři