Jarní prázdniny na Šumavě       2021-02-20   

Po dlouhém zvažování a hromadném absolvování covid testů jsme odjeli na zimní dovolenou na Šumavu. Měli jsme pro sebe pronajatý celý rodinný domek, cca 6+1+velká herna přes celé podkroví. Kromě fůry balónků (neodolal jsem) také klasický fotbálek. Místo strategicky umístěné, kousek od Kvildy, Zadova a Churáňova. Počasí krásné, přes den k 15ºC, na běžky až dost. 

Dovolená Šumava - herna pro dětiŠumava na běžkáchBěžky ŠumavaŠumava na běžkáchŠumava na běžkáchŠumava na běžkáchBěžky Šumava

 V neděli byli většina natěšena do stopy. Auta jsme nechali na placeném parkovišti Pláně a po upravené stopě jsme vyrazili směrem na Zadov. Počasí krásné, jen někde už sluníčko dávalo sněhu zabrat, místy tekla voda a byla ledovka. Našlo se i místo, kde bylo rozumnější běžky nést. Nicméně i tak to stálo za to a všichni byli spokojení.

Šumava na běžkách - večerní PandemicŠumava na běžkáchŠumava na běžkáchŠumava na běžkáchŠumava na běžkách

V pondělí si dali děti první tři hodiny on-line výuky a pak už jsme mazali do stopy, dokud ještě přálo počasí a byl sníh. Zaparkovali jsme nedaleko Kvildy a vyrazili směrem na Horskou Kvildu. Stopa sice měkká, ale použitelná, špatné to začalo být až u Horské Kvildy, tam už se muselo kousek pěšky. Po zhodnocení našich možností jsme se rozhodli pro návrat stejnou cestou s odbočkou na vyhlídku na Jezerní slať. Výlet jsme zakončili ve vyhlášené cukrárně na Zadově, dokonce jsme měli štestí na venkovní vyhřívané posezení.

Šumava na běžkáchŠumava na běžkáchBěžky ŠumavaŠumava na běžkách - zasloužená odměnaŠumava na běžkách - zasloužená odměna

V úterý jsme vyrazili až po obědě, v plánu byl pěší výlet/procházka po Jelení naučné stezce mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Rysa jsme sice neviděli, ale z druhé vyhlídky bylo vidět celé stádo jelenů a laní. U zavřeného informačního centra se (nejen) děti vyblbly na dětském hřišti. Večer jsem se necítil nic moc, přisuzoval jsem to prochladlým zádům, které jsem si neohlídal při vyhlížení rysa..

Šumava na běžkách - 6 ženskejch v kuchyniŠumava - Jelení NSŠumava - Jelení NSŠumava - Jelení NS

Jelení výběh je součástí naučného okruhu nedaleko Kvildy. Okruh vede z návštěvnického centra a je 2,5 km dlouhý. Po cestě se návštěvníci seznámí se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými stromy a rostlinami. Celý okruh je bezbariérový a jsou na něm lavičky vhodné pro odpočinek a rozjímání v přírodě. Samotný výběh má rozlohu 9 ha a jeleny je možné pozorovat ze tří pozorovacích míst.

Rysí výběh je součástí naučného okruhu nedaleko Kvildy. Do výběhu byl umístěn rys, který byl před čtyřmi lety sražen automobilem a po mimořádně náročné léčbě zůstal v Ekologickém centru v Klášterci. Samotný výběh má rozlohu 0,5 ha a návštěvníci budou moci pozorovat rysa přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.

Šumava - večerní gameseníŠumava - závěrečný karnevalŠumava - samotestováníPo návratu domů

Ve středu jsem se izoloval od zbytku osazenstva, děti "nešly" do školy a vyrazily se Zuzkou ještě naposledy na běžky, tentokrát na Modravu. Ve čtvrtek dopoledne jsem si udělal covid test s negativním výsledkem, což zlepšilo náladu v týmu. Nicméně jsem našel poslední volné místo na PCR testy na pátek v Praze (v okolí nejdříve příští týden) a zajistil si žádanku od lékaře. Zbytek vyrazil užít zbytky sněhu na bobech.

V pátek odjezd v poledne, cesta vpohodě, v Praze PCR test v covid-drive a v sobotu oficiální potvrzení Covid-pozitivní. Z čehož plyne, že minimálně mé dojmy z naší první zimní dovolené na horách jsou značně rozporuplné..

 Tak za rok znovu a lépe?Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři