Dovolená Ralsko       2020-08-15   

Vzhledem k aktuální Covid-19 situaci (na jaře jsme se nedostali do Holandska) a nejistému výhledu jsme nechtěli rezervovat/platit dovolenou předem, takže jsme rádi využili možnosti ubytovat se v soukromí přímo pod Ralskem. Měli jsme sebou kola a "velké" plány.. po prvních 500m bylo vše jinak - následoval rychlý výjezd do nemocnice v České Lípě, příjem - dětské - příjem - sono - dětské.. Naštěstí vše dopadlo dobře, akorát kola jsme museli odpískat..

 Dovolená Ralsko 2020 - Nemocnice v České LípěDovolená Ralsko 2020  - 107 druhů zmrzlin na výběrDovolená Ralsko 2020  - Průrva PloučniceDovolená Ralsko 2020  - Průrva PloučniceDovolená Ralsko 2020  - Průrva Ploučnice

Nahradili jsme je pěšímí výlety, hned ten první se povedl. V Mimoni je výborná Zmrzlinárna Ralsko, v době naší návštěvy měli 107! druhů zmrzliny.. a pak si má člověk vybrat. Já jsem byl už předem rozhodnut pro koprovou, ale nakonec jsem vyměkl (dal jsem si jí až při další návštěvě a byla geniální!) a dal si "jen" čokoládovou s chilli.

Další výlet byl k Průrvě Ploučnice, kterou je údajně pěšky průchozí. Velmi zajímavé místo, akorát na konci jsme nemohl najít kudy ven.. poprosil jsem špunta na kánoi, aby mi píchnul pádlem.. skoro se převrátil a nedošáhl na dno.. chtěli jsme to vzdát, ale vodáci zorganizovali na/vyloďovací akci jak v Normandii 1944.. do každé lodi po jednom dítěti, pak Zuzka a nakonec jsem byl evakuovaný i já. Vodákům dík, byl to zajímavý zážitek, škoda že nemáme fotky..

Wikipedia.org: Průrva Ploučnice (zvaná též Pekelný jícen, Hromová rána či Čertova díra) je umělý vodní tunel, kterým protéká řeka Ploučnice. Nachází se v okrese Česká Lípa mezi Stráží pod Ralskem a Novinami pod Ralskem v Ralské pahorkatině. Říčka, která přitéká od Stráže mezi loukami, zde vtéká do soutěsky mezi strmými pískovcovými stěnami. Asi po 50 metrech se stáčí vpravo a vtéká do prvního tunelu, dlouhého asi 13 metrů. Poté se asi na 10 metrů vynoří na povrch v rokli a pokračuje druhou, 41 metrů dlouhou chodbou. Tunely byly zhotoveny ručně krumpáčem a mají výšku i šířku 3,5–4 m. Ve stěnách jsou patrné otvory sloužící k zapuštění pěti dřevěných jezů a uzávěr. Na konci padá voda asi metrovým stupněm do tůně pod skalní stěnou.
V 19. století tudy místní mlynář vozil při světle loučí návštěvníky, které toto vodní dílo uchvacovalo. Nyní je místo známé především mezi vodáky, jimž splouvání Ploučnice zpestřuje. Filmaři zdejší lokalitu využili při natáčení pohádkových filmů Z pekla štěstí 2 a Princezna a písař.

Dovolená Ralsko 2020 Dovolená Ralsko 2020 - Skalní hrad Sloup v ČecháchRalsko 2020 - Skalní hrad Sloup v ČecháchRalsko 2020 - Skalní hrad Sloup v ČecháchRalsko 2020 - Skalní hrad Sloup v Čechách

Počasí přálo i koupání, jako ideální destinací se ukázal Hradčanský rybník, písečná pláž, občerstvení za rohem. Zajímávou památkou se ukázal hrad Sloup v Čechách s okolím, vyfuněli jsme na rozhlednu Na stráži a prozkoumali i Samuelovu jeskyni. V závěru výletu jsme zrychlili postup, ale slejváku jsme se stejně nevyhnuli.

Mapy.cz: Na mohutné osamocené skále vyrostl pravděpodobně koncem 13. století nedobytný hrad, jehož nedostupnost umocňovala soustava rybníků lemujících celý skalní blok. Avšak v polovině 15. století byl hrad dobyt, zpustošen a ze středověké podoby se dochovaly jen části vytesané přímo do skály. V roce 1680 se na hradě usadili poustevníci, dnešní podoba hradu je výsledkem jejich rozsáhlých úprav. Tajemný labyrint chodeb a místností vytesaných ve skále je největším lákadlem k návštěvě této pozoruhodné památky.

Ralsko 2020Ralsko 2020 Ralsko 2020 - RalskoRalsko 2020 - RalskoRalsko 2020 - Ralsko

Fyzicky náročnější byl výlet na Ralsko, naštěstí nebylo vedro jako v předchozích dnech. Hned z kraje se holky rozhodly neprodlužovat si "zbytečně" výstup červenou turistickou a jít přímo na vrchol.. takže jsme na ně nahoře hodinku počkali :-) Čekání jsme vyplnili aranžováním a přefocováním fotek z výletu roku 2005. Na zpáteční cestě jsme na Juliině vyhlídce udělali další "starou" fotku (následně jsem je použil na pozvánku budoucího hromadného výletu).

Turistika.cz: Bývalý hrad mocného rodu Vartemberků byl strážním hradem na obchodní cestě do Lužice, byla zde umístěna celnice. Poté, co byl hrad opuštěn, byl využíván loupeživými rytíři a jeho zkázu později dovršili hledači pokladů. Dnes už jen trosky dotvářejí charakteristickou siluetu osamělého kopce. Hrad byl turistům léta nepřístupný, protože ležel ve vojenském prostoru. Dnes už se opět můžete vydat na namáhavý výstup, který však stojí za to. Kromě zřícenin hradu vás na vrcholu čeká i nádherný rozhled na České středohoří, Lužické a Jizerské hory, Ještěd, dominanty Českého ráje a Máchův kraj s Bezdězem.
K hradu Ralsku se váže několik pověstí. Podle jedné z nich je zde ukrytý poklad, který hlídá obrovitý pes, potulující se po zdejších hustých lesích. Další pověst tvrdí, že v nitru kopce, stejně jako v Blaníku, čeká vojsko, které přispěchá na pomoc, až bude v Čechách nejhůř.

Ralsko 2020 - Juliina vyhlídkaDovolená Ralsko 2020Dovolená Ralsko 2020 - ranní cykleníDovolená Ralsko 2020 - evidentně spokojený Kajass se třema kočkama :-)Dovolená Ralsko 2020 - Pozdrav do Přerova od Hradčan :-)

Po náročnějším výletu na Ralsko jsme další den pojali víc odpočinkově, z Hradčan po modré na Hradčanskou vyhlídku a následně Kraví a Kamennou roklí po naučné stezce Jeřáb zpátky do Hradčan k rybníku na koupání. Zájemci si udělali fakultativní odbočku k historickému opevnění z 2. poloviny 18. století. Bylo tvořeno valy a příkopy a dvěma malými pevnostmi na severovýchodě a jihozápadě. Dodnes se dochovaly pouze terénní nerovnosti, ale i tak to stálo za těch pár set metrů navíc.

Dovolená Ralsko 2020 - Hradčanská vyhlídkaDovolená Ralsko 2020 - dalších nesmysl druhů zmrzlinyDovolená Ralsko 2020 - Vodní vlek Stráž pod RalskemDovolená Ralsko 2020 - ..když už máš sbaleno, ale zapoměl jsi na zuby..

Posledním výletem této dovolené byla návštěva vodního vleku ve Stráži pod Ralskem, kde jsme dostali teoretický výklad jízdy na vodním prkně vč. dynamické ukázky. Navštívili jsme i druhou zmrzlinárnu, subjektivně pokulhávající za tou Mimoňskou.

Dovolená byla fajn, navíc jsme jí všichni přežili!Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři