Cykloakce Kokořínsko       2003-05-18   

Na neděli jsme domluvili cyklo výlet na Kokořínsko, Vlastik vymyslel trasu a sraz byl dohodnut na desátou hodinu ve Mšeně. Měl jsem v plánu vyrazit z Milovic těsně po deváté, nabrat Stýffky v Litoli.. všechno bylo jinak.. Když jsem klepal před devátou u sousedů, vylezl rozespalej Patrik.. a už jsme se vezli. Kolem půl jedenácté jsme byli ve Mšeně, tam už čekal Vlastik a McMlok (nová hlava, nový dres a na na něm Wet Cat). Při vyndavání kol z dodávky Patrik zjistil, že má píchlé pření kolo, tak jsme ještě měnili duši.. a v jedenáct jsme mohli vyrazit.

kokorinsko_01.jpg kokorinsko_02.jpg kokorinsko_03.jpg kokorinsko_04.jpg

První zastávka byla naplánována na Vrátenskou horu, kde v roce 1999 otevřeli rozhlednu. Kopec to byl fakt pěknej, dal nám pěkně zabrat.. někteří si i odpustily výšlap na rozhlednu - výhled nic moc, bylo vidět, jak je zataženo a vše nasvědčovalo že bude pršet. Z Vrátenské hory jsme se vydali pěknou lesně-polní cestou na hrad Houska, který vypadá spíš jako zámek. V jednu začala prohlídka, vyrazili jsme s Vlastikem a Stýffkama, ostatní zůstali na nádvoří. Přivítal nás kastelán v dobovém hávu a zasvětil nás do historie hradu-zámku. Během prohlídky se venku strhnul pěkný liják, trval skoro půl hodiny.. ani se nám z hradu nechtělo.

kokorinsko_05.jpg kokorinsko_06.jpg kokorinsko_07.jpg kokorinsko_08.jpg

Hrad byl založen v dekádě 1270-1280 Přemyslem Otakarem II., a to téměř souběžně s blízkým Bezdězem, dokonce stejnou stavební hutí. Pravděpodobně z rukou Václava II. se dostal do držení Ostrve, pánů z Dubé. Ti v období své největší slávy rozhodovali o trůnu, jakož i o příjmech pokladny koruny. Hrad vyrostl v lokalitě původně dřevěného, později kamenného hradiště /konec 9. století/, které vévoda Pšovanů Slavibor založil pro svého syna Houseka. Během své existence prošel původně nedobytný gotický hrad řadou stavebních úprav, díky kterým se dnes na Housce potkáme se všemi slohy, a to již od pozdně románského. Zejména zásahy renesanční určily aktuální podobu stavby i nejbližšího okolí hradu /zpřístupnění po Třicetileté válce/. Renesanční zámek s prvky gotického hradu je zřejmě ta nejvýstižnější charakteristika pro jeho nynější podobu.

kokorinsko_09.jpg kokorinsko_10.jpg kokorinsko_11.jpg kokorinsko_12.jpg

V r. 1924 koupil hrad p. Josef Šimonek, senátor a president Škodových závodů v Plzni. Po opravách byl až do r. 1939 užíván jako letní a reprezentační sídlo rodiny. Poté, díky své poloze v sudetech, do r. 1945 využívala hrad německá armáda , od r. 1950 zde byl umístěn archiv Státní knihovny v Klementinu. Po dožití střech položeny nové (měděné), plánované noční sanatorium Spolany Neratovice nebylo dokončeno (Při vrtání studny v 276 metrech narazili na radioaktivní vodu). Hrad byl počátkem 90. let předán Instavu Praha, poté vydán v restitucích původním majitelům. Teprve až současnými majiteli byl hrad Houska /poprvé v jeho dlouhé historii !/ v r. 1999 zpřístupněn nejširší veřejnosti.

kokorinsko_13.jpg kokorinsko_14.jpg kokorinsko_15.jpg kokorinsko_16.jpg

Když jsme vylezli ven, přivítal nás déšť a ne zrovna spokojeně se tvářící druhá polovina výpravy.. tak jsme to moc nezdržovali, navlékli se do rádoby nepromokavých věcí a vyrazili do nějaké hospody. Měli jsme trošku problémy s navigací, stále jsme si upravovali trasu podle aktuálního stavu. Když přestalo pršet, tak se jelo úplně super.

kokorinsko_17.jpg kokorinsko_18.jpg kokorinsko_19.jpg kokorinsko_20.jpg

Nakonec nás Vlastik donavigoval až k restauraci V ráji.. příjemné posezení venku na terase.. akorát ten číšník nějak nestíhal.. ale nakonec jsme byli všichni spokojení, unavení a nikomu se nechtělo jet dál.. ale hrozil další déšť, tak jsme se kolem čtvrté zvedli, rozloučili s Vlastikem (který jel do Mlč jinudy) a vyrazili do děsnýho mnohakilometrovýho kopce. A takovej kopec po vydatném obědě (a že jsem toho neměl zrovna málo) není zrovna to pravé ořechové. Pršet začalo až když jsme sjížděli do Mšena, takže jsme si zaspurtovali do posledního kopce a přes náměstí a neskládali kola do auta a vyrazili na zpáteční cestu. Celkem asi 24km - ale ten terén byl fakt hustej.Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři