Dovolená Slovensko 2002       2002-08-03   

Sobota - Výjezd ve 4:00h ráno z Říčan. V Brně byla první zastávka v 6:00h. V 8:15 jsme byli na hranicích v Bílé Bumbálce. Koupili jsme slovenskou dálniční známku a jeli jsme do Žiliny do TESCA. Nakoupili jsme papání, pití, albumky na fotky, pekáček, klobouček. Srazili jsme se s Tomínem a jeli jsme do Liptovského Mikuláše, blbě jsme sjeli z dálnice, takže jsme se pak naháněli v Lipt. Mikuláši, ani jsme nevěděli, zda jsme ve správném městě. Nakonec jsme se našli, koupili jsme si ošklivou zmrzlinku, prošli jsme se po městě a jeli jsme na Vyšnou Bocu.

Na_ceste.jpg Chata.jpg V_chate.jpg Prvni_vylet.jpg

Chata je malá, malinká kuchyňka, malá lednička, málo vybavení. Jsou tady 3 pokoje- dva v patře, jeden dole. První pokoj je velký s 2 postelemi, gaučem, dětskou postýlkou a balkónem. Druhý pokoj je se dvěma většíma postelemi a jednou válendou a dole je tmavý divný pokoj se dvěma postelemi. O pokoje jsme losovali, ale nakonec zkusíme spát my s Stýffkovi v pokoji č. 2 dohromady. Tomínovci budou spát v protějším pokoji. Chvíli jsme poseděli u chaty a pak jsme šli na procházku po okolí, jsou tady krásné chaloupky, došplhali jsme do hospody, ale nějak tam vázla obsluha, tak si Kája vystál frontu snad 20 minut na 2 piva, jeden džus a beton, mají tam prý všechno přes PC a dost dlouho to trvá. Janička má epesní měštko – je to první suvenýr.

Pokouřili jsme s Janičkou lehké cigaretky, dopili jsme a šli jsme do chaty. Cestu jsme si zkrátili a s Janičkou jsme uskutečnili první sestup, Tomíno se bál a vzdal to, já trochu hapala a dolů jsem dojela. Nepapkali jsme se, Stýffek usnul a straší nás tady chrápáním. My ostatní posloucháme CD, hrajeme spol. hry. Odchod do postýlek ve 22h.


Neděle - Ráno jsme vstávali v 9 hodin, nasnídali jsme se, nakrémovali a v půl 11 jsme vyrazili na procházku na kopec, který je naproti chaloupce. Nebyla tam žádná cesta, takže se šlo pěkně špatně. Našli jsme borůvky a tak někde uprostřed kopce jsme začali nacházet houby. Nejdříve jich bylo pár, pak jsme je dávali do igelitového sáčku a nakonec jsme je přendali do Kájového trička. Když jsme vylezli na kopec, byla tam velikánské borůvčí s velikánskejma borůvkami. Tak jsme se na ně všichni vrhli. Nahoře jsme dali chvíli pauzu, někteří se napapali, někteří fotili, někteří kouřili a někteří se jen kochali. Dolů byla cesta opravdu ohnivá, šlo se pěkně blbě, takže každou chvíli někdo spadnul, jsme omlácený a poškrábaný. Procházka trvala 2 a půl hodiny.

Zkusili jsme zajít do Mini Marketu, ale mají otevřeno jen do 12 h, takže smůla. Kluci si dali pivko, já kofolu a Janička dusík v místním Bistru. Tomíno s Ív šli na oběd do restaurace. My jsme pak šli vařit oběd, cestou jsme se zbavovali místního opilce. Uvařili jsme špagety se špagetkou. Po obědě jsme si uvařili alžírské kafíčko, sedli jsme si ven do křesílek a odpočívali jsme. Kolem 4h jsme šli všichni hajat a usnuli jsme na dvě hodiny.

Kolem 18h jsme vylezli a sedli jsme si zase ven. Tomíno byl s Ív na vyjížďce na kole. Kája připravil dříví do krbu, po zprávách jsme zatopili, udělala se večerě, plánujeme pondělní výlet a pak půjdeme spát, ráno chceme brzy vstávat. Do půlnoci jsme usnout nemohli, pořád jsme se něčemu smáli.


Pondělí - Ráno jsme vstávali v půl 8, byl naplánován odjezd na 8h. V plánu byl výlet na Chopok a Ďumbier. Vyjeli jsme asi v 8:20. Nakoupili jsme si nějaké jídlo na cestu i pití, natankovali jsme a jeli jsme na lanovku.

Lanovkou jsme vyjeli asi 1600 m pod Chopok. V polovině cesty se to začalo zatahovat. Když jsme vylezli nahoru na Chopok a chtěli jsme se vyfotit, začalo pršet, padaly kroupy, nechutnej slejvák. Slezli jsme dolů, schovali jsme se do KAMENNÉ chaty, po chvíli pršet trochu přestalo, tak jsme se vydali na cestu dolů, sjeli lanovkou, hodili pohledy na poště a jeli jsme do Liptovského Mikuláše, koupila jsem si botičky, takže jsem si je nechala rovnou na noze a staré a mokré putovaly do krabice.

Chopok1.jpg Chopok2.jpg Chopok.jpg Chopok4.jpg

Dali jsme si oběd – čekali jsme na něj snad 45 minut a ještě to spletli, nakoupili jsme si jídlo, obešli jsme sporty a jeli jsme do chaty. Cestou byla zastávka u děla. Uvařili jsme si kafíčko a chvíli jsme seděli venku a hledali v mapě, kde jsou po okolí kapele.

Pak jsme šli připravovat večeři, Kája obalil a osmažil houby, my se Stýffem jsme oloupali brambory. Stýffek zatopil a sušíme oblečení a botičky. Zítra má být taky zataženo, tak pojedeme asi do termálních kúpelí. Uvidíme, jak bude ráno.


Pes.jpg
Úterý - Vstávali jsme po 9h, nasnídali jsme se a šli jsme se projít, koukli jsme do minimarketu, pohledy jsme tam neviděli, pak jsme hledali teplý minerální pramen. Našli jsme malý altánek, nic jiného jsme už nenašli, pak jsme šli ještě na procházku, Kája udělal pár fotek, dorazili za náma Tomíno s Íf a šli jsme hledat muzeum. Našli jsme jen starý baráček. Stýff tvořil skupinu “D” a hlídal chatu. Po procházce jsme si sedli do Bistra, my jsme si daly s Janičkou kofolu, K pivo. Janička si k tomu dala rum za 10,50. Pak si dal rum i Tomíno a koupil ho i mně, ale mně to nechutnalo, tak ho Janička dopila. (Poznámka k místnímu pivu: Tatran chutná asi jako normální pivko půl napůl s vodou!)

K obědu udělala Janička kanadskou omáčku s kuřetem a rýží – velmi pálivá záležitost. Po obědě jsme zůstali v chatě, protože venku pršelo. Hráli se karty, kostky, město, jméno..atd. K večeři byla smaženice. Večer se šlo spát po 22h, protože jsme naplánovali výlet do jeskyň. Kecali jsme ještě chvíli v postýlkách o tom, kdo měl jaký průšvih v dětství, docela legrace. Pak začal řvát alarm, báli jsme se, jestli to není Tomína auto, tak se šel Kája statečně podívat v pyžámku ke garážím. Tomína auto to prý nebylo. Pak jsme šli hned spát, abychom ráno vstali.


Středa - Ráno jsme měli budíka na 8h. Došla bomba, tak jsem volala pánovi – majiteli, aby nám to přijel vyměnit, řekl, že to za hodinu udělá, tak dobrý. Kolem 9h jsme konečně vyjeli do jeskyň. Prohlídku od 10h jsem už nestihli, tak jsme šli od 10:30 h, rozhodli jsme se pro menší okruh. Prohlídka trvala 1h, průvodkyně to pěkně hnala.


Demänovská jaskyňa slobody

 • řeka Demänovka má celý rok 4-6 stupňů

 • v jeskyni je stálá celoroční teplota 7 stupňů

 • vyšlapali jsme 935 schodů

 • jeskyně má 5 poschodí – viděli jsme 3

 • okruh měl 1 145 m

 • převýšení 85

 • délka jeskyní 8 400 m

Jeskyne1.jpg Jeskyne2.jpg Jeskyne3.jpg Jeskyne4.jpg

Po prohlídce jsme jeli na oběd, měli jsme chvíli problémy s vyjetím z parkoviště, do výjezdu zaparkovali autobusy. Nakonec jsme vyjeli druhou stranou. Oběd jsme si dali v Mustangu, byl výborný, rychlá obsluha, velké porce. Po obědě jsme jeli do Liptovského Mikuláše. Kája si tam koupil stativ na foťák. V informačním centru jsme se zeptali na termálné kapele, poradili nám dvě místa.

Mastnaci.jpg
Nakoupili jsme papání a jeli jsme do Liptovského Jána zkusit termálné kúpalisko. Bohužel jsme přijeli ve špatnou dobu, byli jsme tam ve 3h a dovnitř pouštějí v 1h, ve 2:30, ve 4 h, v 5:30a v 7h, takže jsme to vzdali. Otevřené koupání bylo zavřené, protože pršelo. Stýff, Janička a Kája šli do Bistra, já hlídala pečící se perník a povídala jsem si s Íf, Tomíno se cachtal ve vaně. Po půl 9 se vrátili z Bistra a pečeme si buřty v krbu, jsme vážně mastňáci. Na zítra je naplánován výlet do Popradu, do Spišské Nové vsi a na hrad a chceme vyrážet v 8h, to jsem na to vážně zvědavá…


Čtvrtek - Ráno jsme vstávali v 7:15, nasnídali jsme se a v 8h jsme vyrazili, Tomínovci byli ještě doma, že vyrazí později. Počasí nic moc, ale nepršelo a to bylo podstatné. V půl 10 jsme byli na Spišském hradě.


Spišský hrad

 • národní kulturní památka

 • postavený ve 13. – 15. st.

 • od roku 1993 součást světového kulturního dědictví UNESCO

Hrad1.jpg Hrad2.jpg Hrad3.jpg Obed.jpg

Kus prohlídky jsme si prošli s průvodkyní, zbytek jsme si prošli sami. Z hradu jsme jeli do Popradu, prošli jsme si město a došli jsme si na oběd, zkusili jsme halušky s brynzou, bylo to celkem dobré. Stýffek se ještě dorazil palačinkou s oříškama, šlehačkou a čokoládou. Po obědě jsme ještě chvíli obcházeli krámky a pak jsme jeli na Štrbské pleso.


Štrbské pleso

 • nadmořská výška 1 350 m

 • největší hloubka 20 m

 • rozloha 19,72 ha

 • max. teplota vody 19 stupňů

 • pěšina okolo jezera je dlouhá 2,25 km

   Pleso1.jpg Pleso2.jpg

Obešli jsme to kolem jezera a udělali jsme i pár fotek a pak jsme jeli do Liptovského Hrádku a nakoupili jsme nějaké papání a jeli jsme do chaty. K večeři jsme si dělali bramboráky, byl zádrhel, neměli jsme je čím obracet, takže se přichytily na pánvičku, tak jsme část smažili a část jsme dali do remosky. V remosce se to neudělalo, navíc to teď nejde umýt – no nebyl to dobrý nápad. Na zítra je v plánu oddych, možná malá procházka, odpoledne koupání.


Pátek - Ráno jsme vstávali asi v půl 11. Posnídali jsme, chvíli jsme seděli dole a pak jsme si šli zase hajnout, to bylo kolem 12h. Do 3h jsme spinkali. Kolem 4h jsme si udělali těstoviny s buřtama. Pak jsme si dali pivcáby. Hráli jsme je skoro do 6h.

Stýffek připravil dříví, Janička umyla nádobí, já ho utřela, naházeli jsme plavky do batůžků. V 18:15 jsme vyrazili na termální kapele. Byl tam větší bazén – 25 x 12,5 m, 27 stupnu teplota vody, 28 stupně vzduch a malý bazének – 5,5 x 12,5 m. Vstup stál 60,- za 1 ½ hodiny, což docela šlo. Tak jsem se pěkně vycachtali. V půl 9 jsme jeli domů, stavili jsme se v Bistru, ale měli tam obsazeno, tak si kluci dojeli pro džbánek a nechali si načepovat 3 pivka. Plechovkový jim už došli… Budeme hrát nějaké hry, kecáme a musíme se zabalit. Ráno chceme vstávat v 8h.


Sobota - Odjezd domů L, závody na dálnici (Tomíno si myslel, že když naleje do svého "malého zmrdíka" Shell V-Power tak mu to poletí líp než Stýffkovi jeho 3,5 litr... no nevyšlo to :-)), poslední pokec u kafe v Říčanech..

Delo1.jpg Delo2.jpg Navrat1.jpg Navrat2.jpg
Tnx to Jane za popis dovči.


Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři