Výlet na Okoř       2002-05-08   

Na středu 8. května jsme si naplánovali pěší výlet na hrad Okoř. Počasí nám přálo, bylo slušné teplo a svítilo sluníčko. Sraz byl v 10:30 v Otvovicích nedaleko Kralup nad Vltavou. Po počátečním zdržení (Čendovi v Kralupech) jsme v 11:00 vyrazili po červené turistické značce do Zákolan - pak jsme z návsi vystoupali do pěkného krpálu na historickou Budeč - národní kulturní památku. Zde bývalo původně hradiště, založené za prvních Přemyslovců, nyní zde stojí kostelík sv.Petra a Pavla, v okolí jsou prováděny archeologické práce a výzkumy.

Výšlap na Budeč Budeč Výletníci Příroda

Z Budče jsme sešli dolů a pokračovali údolím proti proudu Zákolanského potoka, pod vysokým železničním viaduktem a přes chatové osady až ke zřícenině gotického hradu Okoř, který byl zbudován ve 14 století na čedičovém ostrohu obtékaném ze tří stran potokem.

Viadukt Jani Okoř Okoř

V podhradí jsme si koupili lupeny po 55,- a měli 3/4 hodiny čas do prohlídky, takže jsme si dali pivečko a klobásku a tak nám čekání pěkně uteklo.

Sklep Věž Věž Okoř Okoř

Prohlídka trvala celkem 45 minut a byla super, nakonci jsme se ještě dali do řeči s průvodkyní a dozvěděli se pár zajímavostí. Po skončení prohlídky jsme se hodili na trávu na louce pod hradem a lehce se občerstvili. Tam jsme se rozloučili s Čendou a jeho přítelkyní, vydali se jinou cestou na Prahu. My jsme se vrátili stejnou cestou do Otvovic.

okor_hriste.jpg okor_hriste2.jpg zanrovka.jpg zanrovka2.jpg

Výletíček byl super, takže jsme se hned dohodli na dalším, na Kokořínsko. Za foto děkuji Tomínovi, moje fotky budou později.Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři