Za technikou na sever #2: Peenemünde - V1 a V2 2024-04-20
Do Peenemünde jsme dorazili v 21:20 po cca 5ti hodinách cesty, zakempili jsme v nejvzdálenějším rohu parkoviště pro autobusy, slezli jsme se v nejprostornějším vozidle a udělali si fajn dýchánek. Ráno jsem využil své nedospavosti a udělal průzkum - obešel muzeum kolem dokola, prošel přístav, obhlédl ponorku.. vše na svém místě :-)
A proč že jsme to jeli přes celé Německo až k moři? Pěkně popsanou historii tohoto místa najdete na www.druhasvetova.com
Z původní éry stále stojí elektrárna, postavená v letech 1939 - 42, jež byla v provozu až do roku 1990. Dnes je z bývalé jídelny zaměstnanců muzejní kinosál. Další autentickou budovou je strážní bunkr, jehož kobky taktéž slouží muzejním účelům. Kromě modelu Peenemünde a odpalovacího stanoviště A-4 jsou vystaveny zbytky protiletadlové rakety Wasserfall, části kluzákové pumy HS 293, letecká řízená střela Ruhrstahl/Kramer X-4 a neřízená raketa R4/M. Nechybí ani atrapy V-1 a replika A-4 neboli V-2 se šachovnicovým nátěrem.
Po prohlídce muzea jsme dali lehké občerstvení a chtěli se podívat do ponorky, ale protože se udělalo hezky (a ponorka stačila zavřít), rozhodli jsme se pro "koupel" v moři. Původně jsme chtěli jít nejkratší cestou (všude nějaký výstražný cedule, naštěstí německy), ale ta díra v plotě vypadala dost lákavě.. tak jen nahlídneme k tomu prvnímu bunkru.. nakonec z toho byla expedice až na samý konec místního poloostrova, na Prüfstand VII.
Armyweb.cz: Spojenci základnu sledovali delší dobu, ale neměli ponětí, co se zde děje. Později pochopili, že jde o objekt mimořádné důležitosti, přesto se mu dlouho vyhýbali a tvářili se, že o jeho existenci nic netuší. Chystali se jej totiž zničit jedním drtivým úderem. Zamýšlený nálet, operace Hydra, měl dva cíle. Jednak zničit či poškodit co nejvíce technických zařízení a jednak zlikvidovat co nejvíce kvalifikovaných zaměstnanců. Jako den D byla vybrána noc ze 17. na 18. srpna 1943, první letecký poplach byl vyhlášen ve 23:25. Mnozí jej ale nebrali vážně, protože sirény zde kvílely pravidelně kvůli bombardovacím svazům nalétajícím na Berlín a další města. Nikdy se však bomby nezačaly sypat na Peenemünde. To se ale změnilo v 0:17 následujícího dne, kdy udeřila první vlna čítající 227 bombardérů. Kvůli problémům s identifikací cíle ovšem bomby začaly dopadat jižněji, než bylo zamýšleno – nikoli na ubytovny kvalifikovaného personálu, ale na tábor nuceně nasazených a válečných zajatců. V 0:25 udeřila druhá vlna 113 bombardérů. Jejich cílem byla nově budovaná výrobní zařízení pro masovou výrobu A – 4, útok byl ovšem znovu nepřesný. Až třetí vlna v 0:48 o 180 bombardérech mířící na výzkumná a vývojová zařízení zasáhla své cílen naplno.
Z legendárního stanoviště VII, kde se zkoušely a odpalovaly V-2, nezbylo téměř nic. Z budov je 2 m vysoká hromada trosek zarostlá lesem, z vlastního odpaliště zbyly jenom vegetací zarostlé valy a příkopy.
Spojenci ztratili během útoku 40 letounů, což představovalo 7 % útočících strojů. Ty na Peenemünde svrhly 1 600 tun klasických pum a 250 tun zápalných pum. Na zemi zahynulo 732 osob. Ovšem z toho bylo jen 120 Němců, zbytek tvořili váleční zajatci a nuceně nasazení. Největší ztrátou byla smrt Dr.Waltera Thiela, který byl zodpovědný za vývoj motoru pro A – 4, nicméně vývoj motoru byl již dokončen. Mimochodem, Thiel byl jedním ze dvou zabitých německých techniků, v ostatních případech šlo o smrt pomocného personálu nebo rodinných příslušníků. Nejdrtivěji zasáhl nálet oblast výzkumu a vývoje. Z 80 zařízení bylo 50 zcela zničeno nebo těžce poškozeno. Ale i tady nešlo o absolutní apokalypsu, protože zasaženy byly jen méně důležité objekty. Nenahraditelný aerodynamický tunel přestál bez jediného škrábnutí, stejně dopadlo středisko řízení raket a sledování telemetrie. Jen minimální škody utrpěla továrna na kapalný kyslík nebo elektrárna. Mírně poškozen byl i nejdůležitější zkušební stav 7, mnohem více škod na něm napáchaly některé A – 4 havarující při startu. Nic tedy teoreticky nebránilo pokračovat Peenemünde v činnosti. Prakticky ale nálet vyslal jasný vzkaz, víme o vás a dosavadní poklidné období je pryč. Němci jej pochopili a okamžitě zde přerušili výrobu raket A – 4 a také omezili podzemní továrny Dora u Nordhausenu a většina zkoušek byla prováděna v polské Blizně.
Nedělní pokračování >>
Přidání vlastního komentáře k této akci