Za technikou na sever #1: F60       2024-04-19   

Ve čtvrtek po práci vyrážím na dlouho plánovaný výlet za technikou na sever. Před hranicí natankováno do plna a po německé dálnici  cca 130km směrem na Berlín. Před osmou už jsem fotil obrovský udělátor, skrývkový most u jezera Bergheider See v Dolní Lužici, který patří mezi největší pohyblivá technická zařízení na světě. Zbytek týmu už kempoval na bývalých výsypkách, které od jejich poslední návštěvy před 9ti lety stačily slušně zarůst stromy.

 Kajass hned poté, co vedení zakázalo dobíjení aut v areálu firmy .. Kempení u F60Předání hodnotných darůPředání hodnotných darů

Po ránu lehký déšť, po snídani přesun na prázdné parkoviště u vstupu. Zaplatili jsme si prohlídku za 16€, zkoukli video v němčině a udělali si představu, jak to celé fungovalo. Zásadní info bylo, že to byl skrývkový most, tzn že těžil a přesouval pouze zeminu, na těžbu uhlí byly jiné stroje.

 F60 - jeden z největších mobilních strojů na světěF60 - jeden z největších mobilních strojů na světěF60 - jeden z největších mobilních strojů na světěF60 - jeden z největších mobilních strojů na světě

F60.de: Jedním z největších mobilních strojů na světě je F60, který byl postaven společností VEB TAKRAF Lauchhammer (dnes TAKRAF GmbH Lauchhammer) v Lichterfeldu v letech 1989 až 1991. Tato dopravní lávka byla poslední postavená ve skupině pěti. Pracovala od března 1991 do června 1992. Ocelová konstrukce je také známá jako „Horizontální Eiffelova věž Lužických hor“, což je název regionu, kde se dopravní lávka nachází. S celkovou délkou 502 metrů přesahuje F60 Eiffelovu věž, která je o 182 metrů kratší. Šířka 204 metrů a výška téměř 80 metrů zdůrazňují jeho obrovské rozměry. Obě rypadla společně byla schopna odtěžit maximálně 60 metrů nadloží, odtud název „F60“. Dnes, po úpravě a rozebrání některých komponent, má stále hmotnost 11 000 tun.

F60 - jeden z největších mobilních strojů na světěF60 - jeden z největších mobilních strojů na světěF60 - jeden z největších mobilních strojů na světěF60 - jeden z největších mobilních strojů na světě

Hlavní dopravní pás přepravoval nadloží ze strany, kde bylo vytěženo, na druhou stranu, kde bylo spuštěno. Devět různých pásů běželo rychlostí až 10 m/s (36 km/h). Dva bagry dodávaly severní a jižní přepravní dopravník nadložím (27 milionů krychlových metrů, dokud nebyl v červnu 1992 uzavřen. Přepravní kapacita obou bagrů se skládá dohromady na 29 000 m3/h (50 000 t). To odpovídá objemu fotbalového hřiště, které bylo naplněno nadložím do výšky 7-8 metrů.

F60 - jeden z největších mobilních strojů na světěF60 - jeden z největších mobilních strojů na světěF60 - jeden z největších mobilních strojů na světěF60 - jeden z největších mobilních strojů na světě

Podvozek, strana rypadla
Dopravní most se pohybuje po dvou kolejích se standardním rozchodem. Vedle nich jsou umístěny dvě koleje pro kabelový vůz, transformátorový vůz a další podpůrná vozidla. Celý podvozek jezdí na celkem 760 podvozkových kolech, z nichž 380 je poháněných. Maximální rychlost mostu je 13 m/min (780 m/h), provozní rychlost je 9 m/min (540 m/h).

F60 - jeden z největších mobilních strojů na světěF60 - jeden z největších mobilních strojů na světěF60 - jeden z největších mobilních strojů na světě

Údržbový vůz
Tento vůz, kde začínají a končí naše prohlídky, původně sloužil jako údržbářský prostor, jídelna, hygienické oddělení a místo, kde posádka mostu trávila přestávky. Dnes je tento vůz využíván jako turisticko-informační centrum. Naši hosté zde mohou navštívit malou výstavu o historii a technologii těžby hnědého uhlí v dolní Lužici, která byla zahájena v květnu 2002. Nachází se zde také malá jídelna, kde si naši návštěvníci mohou dát typický hornický oběd. Vůz je 29 m dlouhý, 12 m široký (s ochozem) a 11 m vysoký.

F60 - jeden z největších mobilních strojů na světěF60 - jeden z největších mobilních strojů na světě

Podvozek, vyklápěcí strana
Jak již bylo zmíněno, most jezdí po 2 kolejích standardního rozchodu. Model F60 je vybaven celkem 760 podvozkovými koly, z nichž 380 je poháněných. Pracovní rychlost byla 9 m/min (540 m/h).

Panoramatický bod
Ve výšce 75 m nad zemí, což je nejvyšší bod mostu, se nachází malý prosklený panoramatický bod. Zhruba po polovině procházky po mostě (celá procházka je dlouhá asi 1,4 km) mají naši návštěvníci možnost se na chvíli zastavit a přitom si vychutnat fantastický panoramatický výhled na Lužici.

 Rypadlo jsme opustili kolem půl jedné a směrem na sever udělali kratší zastávku ve městě Lübbenau. Okolní biosférická rezervace Spreewald, nabízí labyrint více než 300 km splavných toků. Ve městě jsou místa, kam se jinak než lodí nedá dostat. I pivo z místního pivovaru se vozí po vodě.

 Krásný slunečný den v LübbenauKrásný slunečný den v LübbenauKrásný slunečný den v LübbenauProhlídka muzea v Lübbenau

Odjezd z Lübbenau se trochu zkomplikoval a díky dopravní nehodě nám trvalo skoro 40minut se vymotat (za lehkého ignorování svislého dopravního značení) z města a pokračovat dál na sever.

Sobotní pokračování >>Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři