Výlet kolem Litoměřic       2023-02-11   

Na další výlet letmo naskakuji do vláčku, kde již sedí Martis a Karlik popíjející kávičku. Bez kapky rumu čí jiného alkoholu (trochu jsem se bál, že drží suchý únor) dorážíme do Bohušovic nad Ohří. Hned na začátku výletu si uděláme odbočku ke starému pivovaru, kde na střeše sedí ukázkově sesazené hejno holubů. Asi ani projektanti netušili, jak jim hřebíky na nové střeše vytvoří krásné "bidélko".

 Natěšený výletník aneb nezastavujeme, máme zpoždění :-)Starý pivovar v BnOTerezínská pevnostTerezínská pevnostMuzeum v Terezíně

Poté už míříme na Terezín, kde si jen tak letmo prohlédneme zákopy i hebrejský pomník a zastavíme se podívat v pevnostním objektu Kavalír2. Všude je nějak "mrtvo" a tak Horní vodní branou vyjdeme z pevnosti a okolo starých mlýnů zamíříme k výpusti, kde chvíli studujeme vymakaný vodní systém na zaplavování kanálů pevnosti. Například to, že protivníky nejdříve zaplavili do výše pasu, aby jim zvlhly pytlíky, teda hlavně ty na střelný prach.

Dál na Litoměřice je už cesta dosti bahnitá a rozježděná od lesní techniky a tak jsme rádi, že dorážíme do vydlážděného centra, kde si v pivovárku odpočineme na barových stoličkách u vynikající polévky a pivka. Při průchodu městem nás zaujme oprava kostela a transport ocelového sloupu do jeho vnitřku. A při výstupu na Mostní horu zas zaskočí led a ohromné množství laviček. No asi si nějaký radní zařídil pořádný kšeft, ale lavičky osazené z kopce mohl vymyslet jen blbec. Nejdou použít a unavený turista si nemůžou na ně ani pořádně sednout.

 Památník Terezín - Pietní místo u OhřeLitoměřicePivovar LitoměřiceM$ & LitoměřiceNablížení mašinkou jsem demokraticky zamítnul!Rozhledna Mostka nad Litoměřicemi

Naštěstí nahoře u rozhledny jsou normální a tak odpočíváme a dáváme si výbornou "drobkovou" bábovku od Martise s panákem medoviny. Krátký výstup na opukovou horu nám poskytuje výhled na město a okolí. Pro mě trochu překvapivý, měl jsem Litoměřice zafixované jako historické město, což se pohledem na paneláková sídliště dost změnilo. No což, náladu nám zlepšily panáčky u luxusního zábradlí ve středu sídliště a následně polívka a pivko v Chaloupce.

 Pokratický Hostinec ChaloupkaDůl a nacistická podzemní továrna RichardDůl a nacistická podzemní továrna RichardDůl a nacistická podzemní továrna RichardDůl a nacistická podzemní továrna Richard

Cestou na Rodobíl se stavíme u bohužel zavřeného vstupu do podzemní továrny Richard. Tak trochu zklamaní a zabahnění od prodírání se okolo zaplavené přístupové cesy, zastavujeme na svačinku. Vynikající řízečky s chlebíkem, zeleninka a kapka dobrého pití nás přivádí k pohodové náladě. Cestou dál projdeme objektem větrací stanice, okolo zbořené vily a začínáme se blížit pod kopec. U Rozcestí jsme již dost unaveni, Martis až za hranicí komfortní zóny a tak posledních 500 metrů na vrchol zdoláváme s Karlikem sami.

 Vila PfaffenhofVrch RadobýlVrch Radobýl.. tak zase někdy

Bahno, stmívání a výsledný výhled na hodně zastavenou krajinu nic moc a tak se vracíme a začínáme sestupovat (teda spíš klouzat) dolů na vlakovou zastávku. Trochu jsme bloudili jen dvakrát, no možná třikrát, ale vláček do Lovosic a pak do Kralup jsem chytli úžasně a tak zbyla chvíle času i na dvě chmelounský na potlačení únavy. Příště to vyladíme tak, aby byl výlet pohodovější, víc rumu a méně kopců, abychom byli v "komfortní zóně" :-).

VlastikPřidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři