Vánoční čundr na Zlaté dno       2019-12-18   

Vzhledem k tomu, že jsme se nechtěli účastnit předvánočního vyšilování v narvaných nákupních centrech, byl čundr jasnou volbou. Pajk přišel s legendárním Zlatým dnem, tam že ještě nebyl. V rámci domácí přípravy jsem nastudoval historii Brdské zimní armády a protože mě celý ten příběh velmi zaujal, bylo rozhodnuto. Vyrazili jsme ve středu brzy ráno, tzn v 5 už jsme byli na cestě.

Předvánoční čundr na Zlaté dnoPředvánoční čundr na Zlaté dno - výsadek v 6 ránoZlaté dnoZlaté dnoZlaté dno

Parta trampů zvaná Brdská zimní armáda generála Jerryho Packarda (vlastním jménem Jaroslav Krsek) prochodila Brdy křížem krážem. Založila několik trampských kempů. Jeden z prvních byl Camp pstruhů, poté Camp 100 piv a Velitelský pahorek. Dice camp, později Zlaté dno, založili Packardovi muži v únoru 1929. Nikdy tam nestál žádný srub. Místo sloužilo především trampům „ohníčkářům“, kteří přespávali venku. Od konce druhé světové války má Zlaté dno pro trampy pietní význam. Sám Packard kvůli své ilegální činnosti proti nacistům zemřel v roce 1943 v koncentračním táboře v Osvětimi. Zdroj: idnes.cz

Zlaté dnoZlaté dnoZlaté dnoZlaté dnoPředvánoční čundr na Zlaté dno

Vysazeni jsme byli na kraji Brd a ještě za tmy jsme vyrazili do lesů. Vzhledem k dobré domácí přípravě jsme našli camp poměrně rychle. Po nešťastném pokácení památných stromů lesáky v roce 2014 stojí na jejich místě tři dubové totemy, kam trempové věší svoje placky. Indy rozdělal oheň a chvíli jsme jen tak poseděli. Pak dorazil tramp od Příbrami, dal s námi pivsona, povyprávěl a zase šel dál..

Zlaté dnoZlaté dnoPředvánoční čundr BrdyPředvánoční čundr Brdy

Brdská pivní brigáda měla ve znaku skautskou lilii překrytou půllitrem piva a písmeny B.P.B. Měla i svůj generální štáb, jemuž předsedal generál Packard a jehož přísedícími byli seržanti, mající na starosti vždy jeden pluk – jednu partu drsných brdských trampů. A drsňáci to opravdu byli. Tábořili a toulali se v lesích i v těch nejkrutějších mrazech, a když už to pod širákem opravdu nešlo, přespávali na holé podlaze v sále hostince. Na Brdech se zrodila tábořiště Camp pstruhů, Camp 100 piv či Velitelský pahorek. Na jaře roku 1929 založil Jerry Packard spolu s Dawem, Johnym, Svenny Krupičkou a Vencou Kuncem tábořiště Dice Camp, později přejmenovaný na Zlaté dno. Více na www.moskyt.net.

Předvánoční čundr BrdyPředvánoční čundr BrdyPředvánoční čundr BrdyPředvánoční čundr BrdyPředvánoční čundr - ranní výhled ze spacáku

Po červené jsme došli Na Čunčí, kde byla otevřená hospoda, teplá polévka a studené pivo nám udělalo dobře.. než to někdo zazdil kořalkou.. hledání místa k přespání tedy proběhlo za úplné tmy. Ráno jsme zašli k Jezírku, mezi trampy známému jako El Paso. Odtud to není daleko do Řevnic a následně do Zadní Třebaně. Tam se nám podařilo nedopít nejhorší "plzeň", jakou jsem kdy zkoušel vypít.. následoval přesun do nádražky na normální pivo.

Předvánoční čundr BrdyPředvánoční čundr BrdyPředvánoční čundr BrdyPředvánoční čundr Brdy

Čas byl dobrý, evakuační vrtulník v nedohlednu, v nádražce se nám dál už sedět nechtělo, tak jsem kluky ukecal na "ještě malej kousek, jenom na Karlštejn". Že to bude potmě a do kopce jsem asi tak úplně nezdůraznil, takže na závěr cesty proběhlo i nějaké to pičování ..

 Předvánoční čundr - romantikPředvánoční čundr - cesta na KarlštejnPředvánoční čundr - cesta na KarlštejnPředvánoční čundr - Karlštejn - čekání na evakuaci

Tak zase někdy v Brdech!Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři