Výlet na Helfenburk       2021-10-28   

Dle zadání navrhuji asi tři výlety směr na "Sever". Karel vybírá jeden z nich a tak na státní svátek vyrážíme k Úštěku. Po ránu nic moc počasí, ale nic nevzdáváme a pozorujeme, proč je před městečkem taková zácpa aut. Aha!, zrovna jsme se trefili do slavnostních trhů, větších než jsme čekali. No, co, trochu se vše zkomplikovalo, parkujeme na vyhrazeném parkovišti za hotelem a musíme ukecat pokladní u náměstí, že vlastně jen procházíme po turistické a lístky a testy na covid nepotřebujeme. Naštěstí jsme plně oblečeni a vybaveni v outdoorovém a asi vypadáme i důvěryhodně, takže vše dobře dopadá a z komplikace je najednou výhoda, jelikož se můžeme u stánku zahřát medovinou. Jedna bylinná, druhá dolská a už míříme okolo městských hradeb po modré do "divočiny".
 

Neplánovaná návštěva trhů v ÚštěkuNeplánovaná návštěva trhů v ÚštěkuÚštěkVýlet na hrad HelfenburkVýlet na hrad Helfenburk

Jak mávnutím kouzelného proutku na hranici lesa vylézá přes mlhavý opar sluníčko ... a v hradbách hradu Helfenburk už nás vítá v plné síle. Na nádvoří koukáme na celou tu historickou scenérii a říkáme si "Jo, tady už jsme byli". Ale je vidět, že místní "restaurátorská" parta nadšenců ne celém hradu perně maká. Vylézáme na věž, kde se kocháme pohledem na okolní, podzimem krásně zbarvené lesy a na dřevěné podlaze pod cimbuřím rozkládáme svačinové boxíky, abychom si mohli dát pořádný dlabanec. Ani se nám od tuď nechce, ale nakonec se přemáháme a po úzkém točitém schodišti scházíme okouknout další zázemí hradu se stájemi a rumpálem na vodu.

Výlet na hrad HelfenburkVýlet na hrad HelfenburkVýlet na hrad HelfenburkVýlet na hrad HelfenburkVýlet na hrad Helfenburk

kudyznudy.cz: Hrad Helfenburk, nazývaný také Hrádek, postavili v první polovině 14. století Ronovci, ale už roku 1375 se dostal do vlastnictví pražského arcibiskupství. Masivní opevnění, které výrazně pozměnilo celkový ráz hradu, nechal postavit arcibiskup Jan z Jenštejna. Komplex hradeb vysokých až 12 metrů, kterému dominuje přes 17 metrů vysoká věž, je volně přístupný po celý rok. V bouřlivých dobách husitských válek se hrad stal útočištěm arcibiskupa, poté přešel do šlechtických rukou. Obydlen zůstal ještě téměř po celé 16. století, roku 1620 byl zapálen a zničen. Hlavní věž se dočkala romantických úprav v letech 1887-90, kdy zříceninu hradu koupil a upravil průmyslník hrabě Josef von Schroll a začala být atraktivní pro turisty.

Výlet na hrad HelfenburkVýlet na hrad HelfenburkVýlet na hrad HelfenburkVýlet na hrad Helfenburk

Vrháme se do lesů a míříme na poutní místo na Ostrém. Po prohlídce kalvárie, kaplí a malé výstavy o historii kostelů v okolí se ještě chvíli kocháme krajinou a plánujeme zpáteční cestu údolím spolu s výstupem na vyhlídku "Opičí skála", kam se přesouváme ... fakt vypadá jak opice :-o . V lesích už začíná být chladno a tak poslední sváču vychutnáváme až na louce a sluníčkem prohřátých kládách. Pak už nás čeká jen poslední štace do Úštěku a autem do Lovosic, kde náš pěkný výlet ukončujeme a rozjíždíme se do opačných směrů.

Výlet na hrad HelfenburkOpičí skálaVýlet na hrad Helfenburk

VlastikPřidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři