Via Ferrata Vodní brána       2021-09-19   

www.kudyznudy.cz: Veřejně a zdarma přístupná horolezecká stezka v náročném skalním terénu zajištěná ocelovým lanem tak jak to známe u moderních via ferrat v Rakousku a Itálii. První česká via ferrrata leží nad nádherným údolím řeky Jizery se známou Riegrovou stezkou, v oblasti přírodní rezervace Údolí Jizery a v lokalitě Natura 2000 Údolí Jizery a Kamenice. Obtížná místa pomáhají překonávat ocelová lana, která také slouží lezcům k jištění. Vzhledem k terénu, kterým via ferrata vede, je bezpodmínečně nutné dodržovat striktní zásady bezpečnosti. Výstup na ferratu lze doporučit pouze dostatečně zkušeným vysokohorským turistům a horolezcům vybaveným horolezeckou přilbou, úvazkem a ferratovým setem s tlumičem pádu. Začátečníci a děti by měli být jištěni zkušeným spolulezcem, případně průvodcem.

Via Ferrata Vodní brána Via Ferrata Vodní brána Via Ferrata Vodní brána Via Ferrata Vodní brána

Na skalním masívu Vodní brána jsou vybudovány tři trasy:

  • Červená jednosměrná ferrata s obtížností C+, (v rakouské klasifikaci obtížnosti A – F snadné – extrémně náročné) je náročnější, dlouhá 110 metrů, čas lezení okolo 30 minut.
  • Modrá ferrata, lehčí náročnosti (obtížnost B), vede po úbočí skalního masívu a je vhodná pro začátečníky. Zároveň slouží také jako sestupová trasa. Je dlouhá 90 metrů, čas lezení je do 20 minut. 
  • Od září 2019 se můžete vydat i po fialové cestě (obtížnosti D/E). Ta je dlouhá 220 m s převýšením 75 m, na lezení si vyhraďte min. 45 – 60 minut. Jedná se zatím o nejdelší a nejnáročnější trasu Vodní brány.

 Via Ferrata Vodní brána Via Ferrata Vodní brána Via Ferrata Vodní brána Via Ferrata Vodní brána

 

Pomocí několika jednoduchých pravidel a návyků si Vy i Vaše děti osvojíte hlavní zásady bezpečného lezení po ferratách.
Poradíme Vám s výběrem vybavení a naučíme Vás správně ho používat.
Naučíme Vás zásadám, jak postupovat na ferratě s dětmi a naučíme na co si dát pozor.

Via Ferrata Vodní brána Via Ferrata Vodní brána Via Ferrata Vodní brána Via Ferrata Vodní brána

Tak základy máme, vzhůru do skal!Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři