Centrum stavitelského dědictví v Plasích 2016-07-09
„Kdo zná, neničí“ hlásá motto nad vstupem do nové Expozice stavitelství v areálu národní kulturní památky Klášter Plasy v západních Čechách. Národní technické muzeum zde, ve své nové pobočce v duchu uvedeného motta prezentuje postupy a principy především tradičního stavitelství.




http://muzeum-plasy.cz/ : Vzorový projekt památkové obnovy nazvaný „Centrum stavitelského dědictví v Plasích“ byl za podpory Strukturálních fondů EU realizován od roku 2009 do podzimu 2015. Zahrnoval adaptaci dvou značně zdevastovaných, leč památkově velmi hodnotných areálů hospodářského zázemí bývalého kláštera – pivovaru a hospodářského dvora. Vzniklo tak unikátní pracoviště, v jehož programové náplni se prolíná prezentační a edukační funkce muzea se zážitkovými aktivitami zaměřenými na širokou návštěvnickou obec. Byl zde vytvořen vzdělávací a volnočasový areál, který propojuje tematicky zaměřené muzejní expozice s historickými dílnami tradičních stavebních řemesel, jež kromě prezentace svého vybavení nabízejí rovněž vyzkoušení konkrétních řemeslných dovedností.




Ve výsledku stálá expozice stavitelství návštěvníka provede po celém areálu bývalého pivovaru a zprostředkuje mu seznámení s problematikou historických stavebních prvků, materiálů a konstrukcí. Na malé návštěvníky čeká tzv. stavební hřiště, kde mohou uplatnit vlastní stavební kreativitu. Expoziční část doplňují prostory pro tematické výstavy. V členitém areálu hospodářského dvora byly vytvořeny prostory pro aktivity zaměřené na prezentaci stavebních technologií.




Vzniká tady jakási „stavebně řemeslná huť“, která má za cíl umožnit prostřednictvím kurzů a workshopů předávání tradičních postupů a dovedností zážitkovým způsobem, dobově zařízené dílny zde pak vytvářejí tzv. „Dvůr stavebních řemesel“. V nejstarší části areálu své místo našla unikátní expozice stavebně-historického průzkumu prezentující postupy a metody zkoumání historických staveb na objektu „in situ“.




Po padesáti letech se díky zájmu místního podnikatele do areálu kláštera opět vrátilo vaření plaského piva a přímo u pivovarských pánví vzniklo vyhledávané zázemí pro návštěvníky. Ve spolupráci s městem Plasy se podařilo obnovit rovněž navazující klášterní nádvoří, které se tak stalo opět živým místem umožňujícím příjemný pobyt turistům i místním obyvatelům.


Rozhledna "Na Vrchách"
https://www.obecbrasy.cz/ : První rozhledna na Rokycansku byla postavena v roce 2013 za Břasy ve směru na Liblín. Hned na konci obce při výjezdu je tato stavba vidět a po cestě k domu s pečovatelskou službou se dostanete vozem do její těsné blízkosti. Stavba byla budována jako víceúčelové zařízení nejen jako vyhlídka, ale slouží též pro přenost dat z obecního kamerového systému. Návrh stavby vznikl v roce 2012. Kovová stavba by nebyla vhodná pro krajinu a proto vznikl nápad pro realizaci dřevěné stavby společně s vyhlídkou. Celá stavba trvala od zahájení do dokončení 2013 hodin. Celkem je použito 134 400 kg konstrukčního betonu na základy, 31m3 smrkového řeziva pro nosnou konstrukci a 400 m2 pro dřevěný obklad. Prken na podlaze je 178 m2. Ocelové a kotevní prvky váží téměř 4 tuny. Ke slavnostnímu otevření došlo 3.7.2013. Hned v prvním týdnu po otevření navštívilo tuto stavbu několik set návštěvníků.



Zdařilý výlet byl zakončen občerstvením na základně, následovala kulturní vložka do pozdních nočních hodin :-)


Děkujeme Jitřence za zázemí.
Přidání vlastního komentáře k této akci