Krátká dovolená na Vysočině       2018-08-07   

Po dobré zkušenosti s dovolenou na Vysočině nebylo těžké vymyslet destinaci pro letošní dovolenou. Plánování nabouraly dvě věci, obsazený *** Hotel u lesa a Mišky zánět středního ucha. Takže nakonec byla z týdenní dovolené  dovolená půltýdenní. Co se lokace týče, po proběhnutí nabídky kempů zvítězilo veřejné tábořiště. Sice velmi spartánsky vybavené, ale bez davu lidí (jak jsme měli později možnost vidět jinde). Hned za tábořištěm u hráze jsme odlovili naši první dovolenkovou kešku (a že jich ještě bylo). 

taboristemedlov.cz: Veřejné tábořiště Medlov je již dlouhá léta klidným, rodinným tábořištěm, určeným pro nenáročné táborníky s možností vlastního ohniště. Tábořiště Medlov je rodinným tábořištěm, nacházejícím se na Českomoravské vrchovině. Je ideálním východiskem pro turistiku a cykloturistiku po Žďárských vrších. Rozlehlé lesy v okolí jsou rájem pro houbaře. Tábořiště je vybavené sociálním zařízením a sprchou. Je zde prodejna potravin a kiosek s občerstvením. Možnost koupání je přímo v rybníce Medlov, nebo v rybníce Sýkovec, vzdáleném asi 1.5 km. Rybníky jsou obklopeny hlubokými lesy se slunnými pasekami, které lákají k vycházkám do klidné přírody. Na své si zde přijdou zejména houbaři. V okolí rybníka se nabízí spousta ideálních možností pro zpestření dovolené a k odpočinku.

Dovolená na VysočiněDovolená na VysočiněDovolená na VysočiněDovolená na Vysočině

Druhý den jsme vzali kola a po snídani vyrazili kam jinam, než do Nového Města na Moravě - kousek před jsme našli krásný koupací rybník a následně náležitě osvěženi (a po nalezení zapeklité kešky skryté ve větvích stromu) testujeme Cyklo Arénu Vysočina. Vyzkoušeli jsme nějaké lehčí singletracky a po posilnění v místním bufáči nás čeká dlouhý stoupák přes Vlachovice na Tři studně. Miška toho má dost, je fakt vedro.

http://www.vysocina.bike/Cyklo Aréna Vysočina - Novoměstské stezky pro horská kola navazují na tradici MTB závodění v Novém Městě na Moravě. Autory projektu jsou členové organizačního výboru Světového poháru horských kol Lukáš Vlach a Jan Skřička, kteří stezky koncipovali tak, aby prožitky ze závodního pojetí horské cyklistiky přinesly, co nejširší skupině cyklistů… Podle úrovně trénovanosti a technických schopností si ze stezek v Novém Městě na Moravě vybere každý. Najdete zde technicky nenáročné, zábavné a bezpečné stezky pro děti, přírodní stezky pro handicapované cyklisty sjízdné na kolečkovém křesle nebo handbiku, ale současně i skutečně náročné traily pro zkušené bikery, které svojí obtížností vycházejí z aktuálních trendů stavby tratí ve Světovém poháru horských kol.

Dovolená na VysočiněDovolená na VysočiněDovolená na VysočiněDovolená na VysočiněDovolená na Vysočině

Další den jsme naplánovali pěší výlet do skal, v dosahu se nabízely Lisovské skály a Devět skal. Na Devíti skalách už bylo celkem dost lidí, hlavně se nějak divně shromažďovali na místě, kde jsme chtěli odlovit kešku. Nakonec to Miška nevydržela a došla si pro ní.. K našemu velkému překvapení ji všichni ti lidé kolem nemohli najít :-) 

Dovolená na VysočiněDovolená na VysočiněDovolená na VysočiněDovolená na VysočiněDovolená na VysočiněDovolená na Vysočině

 devet-skal.ceskehory.cz: Devět skal (836 m) je nejvyšší vrchol Žďárských vrchů a druhý nejvyšší vrchol celé Českomoravské vrchoviny. V roce 1976 byl vyhlášen přírodní památkou. Předmětem ochrany jsou rulové skalní bloky a přítomnost vzácné flóry a fauny. Členitý skalní blok vznikl mrazovým zvětráváním ve starších čtvrtohorách. Název je odvozen od skalního labyrintu, který je tvořen třemi dlouhými hřebeny s devíti věžemi a třemi malými věžičkami. Jednotlivé skalní hřebeny, vysoké 12 až 20 metrů, mají místy charakter skalního města a představují nejrozsáhlejší komplex vrcholových skal na Českomoravské vrchovině. Z návrší mohutného skalního bloku, na nějž je pohodlný výstup, se otevírá velkolepý výhled na šíravu vysočinských lesů a na dalekou krajinu se spoustou okolních vesniček. Při dobré viditelnosti lze spatřit i Králický Sněžník nebo Krkonoše. Asi 600 m severozápadně pod vrcholem je studánka Vysoká studna. Skalní útvar je turisticky zpřístupněn. K Devíti skalám vede několik tras – červená značka od Cikháje, modrá značka z obce Křižánky a žlutá turistická značka z městečka Svratka.

Dovolená na VysočiněDovolená na VysočiněDovolená na Vysočině

Cestou zpátky na záklanu jsme odlovili ještě další tři kešky, nejvíc nám dala zabrat ta za hřbitovní zdí! Závěr dne jsme si zpestřili zapůjčením šlapadla a obeplutím rybníku Medlov. Na konci začalo foukat, děti už neměli po celém dni síly a já měl co dělat došlapat nazpátek.

Dovolená na VysočiněDovolená na Vysočině

wikipedia.org: Poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u města Žďár nad Sázavou patří mezi nejvýznamnější stavby barokní gotiky architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Tento vrcholný Santiniho výtvor byl roku 1994 zařazen na Seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO. Kostel stojí na Moravě na Zelené hoře v katastrálním území Zámek Žďár nedaleko bývalého cisterciáckého kláštera Studnice Blahoslavené Panny Marie. 

Dovolená na VysočiněDovolená na VysočiněDovolená na VysočiněDovolená na VysočiněDovolená na Vysočině

Dopoledne jsme se zabalili, dojeli zkontrolovat Hotel u lesa a na zpáteční cestě navštívili Zelenou horu, která nás zaujala natolik, že jsme si po projití areálu dali ještě komentovanou prohlídku.

Dovolená sice krátká, ale parádní.



Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři