Kovícká kola Brdy       2019-06-15   

Kovícká dovolená aneb, kam se hrabe Bike-Hero.

Jelikož spousty míst po Česku a nejen po něm jsem již navštívili, je občas obtížné najít takové, kam bychom další rok na kovícký kola vyrazili, tak jsem zas tápali kam, ale naštěstí Mařka přišel s nápadem na "BikeHero". Taková cyklo akcička na berounsku. Je daná trasa a body, kterými musíš během 3 dnů projet cca 180Km. Za registračku dostaneš instrukce, zapneš GPS a jedeš. Tak proč to nezkusit. Hlavně, že jsem měli cíl.

Vyrážím v pátek brzo ráno s na těžko osedlaným bikem přes Dolánky, kde dotankovávám medovinu a pak dále okolo Vltavy  až do Práglu. Odpoledne se srážím s ostatními hrdiny a vlakem se přesunujeme do Berouna. Již z vlaku vystupujeme ve skvělé náladě, kterou ještě zlepšujeme vynikajícím jídlem V Berouně na náměstí. V 21:00 Karel zapíná navigaci a já vydávám rozkaz, okolo kasáren na Brdatku! (to "zobáci jedni" si odpouštím, aby nebyli hned od začátku mrzutí nebo nevrlí) ;-) a vyrážíme vzhůru k dobrodružství.

A opravdu vzhůru.. na rozhlednu Děd. .. k popisu přidávám i výpis z itineráře.

"
Beroun - ČERVENÁ - za brodem vlevo NS Brdatka (zpočátku kořeny) stoupání – příjezd na asfalt
Brdatka (298 m) – ŽLUTÁ – kolem vodní nádrže následuje lesní výjezd s prudkou pasáží
U Studánky (kaple) – MODRÁ vpravo – velmi prudký výjezd směr Děd rozhledna ..
Děd - ZELENÁ – ihned za rozhlednou vpravo- !!! POZOR !!! prudký kořenový krátký sjezd napojující se na
lesní cestu
"

Kovícká kola 2019 Kovícká kola 2019 Kovícká kola 2019 Kovícká kola 2019 Kovícká kola 2019

Zelenou pro dnešek vynecháváme a za úplné tmy zaleháme do spacáků přímo pod rozhlednou. Spaní pod širákem je úžasné a tak se dobře vyspalí vrháme z kopce již časně ráno, ale má to i své praktické důvody, nevím jak, ale povedlo se nám dovču náplánovat na snad nejteplejší týden za posledních 10 let. Pekelný pech!, tak aby bylo alespoň po ránu trochu rozumně.

Kovícká kola 2019 Kovícká kola 2019 Kovícká kola 2019 Kovícká kola 2019

Křivoklátsko je nádherné, lesy, řeky, rybníky a rozumné cesty .. k tomu rozhledny a hrady. Za zmínku stojí výhlídka Čerchov, či nádrž Klíčava a Křivoklát, kde jsem se zastavili. Ale myslím, že nás začíná tak trochu svazovat plánovaná Hero trasa, holt to nejsou ty klasický kola, kde si jedeš, kam chceš a jak chceš ... často čumíme do mapy, místo, abychom koukali na lesy. V restauraci pod hradem si dáváme baštu a i přes to, nebo právě pro to, se nám v tom čím dál větším vedru, moc nechce. Výjezd, teda skoro vlastně výšlap a Rozhlednu Máninka na Krušné hoře rozhoduje, vracíme se k našim zlatým klasickým kolům. Zahazujeme mapu, stmelujeme tým a dál jedeme na pohodu. Po žluté, přes louku a kolem křoví nás nic jen tak nerozhodí ;-)

Naše cesta se pomalu stáčí na Zbiroh, jsou hlášeny mohutné bouřky způsobené tím vedrem a my tam známe úžasné lidi, co nás před nima schovají, jde jen o to, aby to Karel se svojí ségrou dohodnul, něco ve smyslu "Ať čeká vtěrky, že už jsou na cestě." ;-).

Kovícká kola 2019 Kovícká kola 2019  Kovícká kola 2019 Kovícká kola 2019

No paráda, spacáky rozbalujeme v dřevárně a k dopolední svačině nám jsou servírována smažená vajíčka a k obědu těstovinky. Díky Kedane!

Následuje přednáška o bio-eko-perma pěstování a pak volná zábava na zahradní technice. Až v odpoledních hodinách, při rozumném počasí, vyrážíme směr Brdy, zamozřejmě při cestě nevynecháváme Olešnou a pak už mizíme na lesních, po dlouhou dobu vojensky upravovaných, cestách. Pohoda, příroda a když k večeru nachazázíme chatičku na přespání, kde se dá v krbu rozdělat i oheň a k němu otevřít medovinka, nemohli jsem si přát víc. Úžasné. 

 Kovícká kola 2019 Kovícká kola 2019 Kovícká kola 2019 Kovícká kola 2019

Malebnou krajinou projíždíme i na druhý den, míjíme Podbrťské rybníky, zkoumáme včelí hnízdo v dutině stromu, obdivujeme lesní hájenku, kde získáváme zajímavé informace od místních, a i vodní nádrž Pilskou.

 Kovícká kola 2019 Kovícká kola 2019 Kovícká kola 2019

Pak už pomalu opouštíme lesy a míříme bůh ví kam, ale jo, Kajass to věděl, ale zase si hrál na tajemnýho, takže se vlastně úplně čirou náhodou se blížíme k Bezdědicům a úplně náhodou tu bydlí Čarodějnice (promiň Evi, to je tvoje oficiální kódové označení). No co, když už jsem tu.. dobrý den mladá pani, nemáte něco k pití, my máme takovej hlad, že by jsme tu přespali.. jasně...  už jsme skoro profesionální vtěrky ;-) . Trochu poklízíme zahradu, aby se dalo kde spát, následuje přednáško o bio-eko-perma pěstování a pak už jen volná zábava u místního koupaliště. Po návratu si u ohýnku dáváme vysněné pivko a buřtík. Navrch ještě dostaneme lahodnou hruškovici a pusu na dobrou noc asi jen vybraní.. Díky Evo!

 Kovícká kola 2019 Kovícká kola 2019 Kovícká kola 2019  

Na kousíček zpáteční cesty bereme ještě mladého bikera, ale i s tím se brzy loučíme a už míříme jako bájný Šemík k Neumětělům, akorát v protisměru .. s malou zastávkou v bikeparku se blížíme k Berounu, kde v pivovaru nacházíme luxusní restauračku. Dáváme si pořádný základ, který ještě v cukrárně na nádraží doplňujeme moučníkem. Byla to taková sladká tečka za těma našima pěknýma kolama.

Kovícká kola 2019 Kovícká kola 2019 Kovícká kola 2019

Kovíkům Zdar! VlastikKajass 2021-02-05 08:39:19

Hero-ický začátek a nakonec takový pohodový kola :-) Díky Vlastikovi za popisek!

Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři