Dovolená Zbiroh       2020-07-18   

Vzhledem k epidemiologické situaci jsme vzdali plánování větších akcí/dovolených, poskládali se do jednoho auta a vyrazili za KMJ na Jitřenku. Cestou krátká zastávka s výstupem na hrad Točník. Luky to zdržení nelibě nesl, podle něj to nebylo v plánu a měli jsme být už dávno u Johy. Na místě nám Míra pomocí těžké techniky udělal místo na dva stany (holky nakonec spaly v hamakách).

 Dovolená Zbiroh 2020 - Hrad TočníkDovolená Zbiroh 2020 - tomu říkám příprava místa na stanováníDovolená Zbiroh 2020 - offroadDovolená Zbiroh 2020 - velký výletDovolená Zbiroh 2020 - s úsměvěm

Na neděli jsme naplánovali větší výlet přes Jablečno, krásnými lesy kolem Svatopetrského potoka na Líšeň. Cestou jsme schytali krásnou letní bouřku, takže jsme nakonec pochodovali naboso a sušili se cestou. Z Líšné lesem do Týčku, krátké občerstvení u táty na základně a pak posledních pár kilometrů na Jitřenku. Se všemi zákrutami a lesními cestami jsme ušli kolem 22km (ale dětem to neříkejte!).

 Dovolená Zbiroh 2020 - bosonoziDovolená Zbiroh 2020 Mapička 20km+ výletuDovolená Zbiroh 2020 - Zámek ZbirohDovolená Zbiroh 2020 - šachová partie pos širým nebem

V pondělí jsme vyrazili samostatně na prohlídku nejbližšího okolí, lesem přes Františkov do zámeckého parku. Cestou jak jinak než přeháňka, schovali jsme se v místní hospodě a dali si oběd (poprvé a naposledy, zážitek to byl dost nestandardní). Prošli jsme zámecký park, obhlédli zámek, zahráli si venkovní šachy a nejmenší členi týmu si vyzkoušeli lanový park.

wikipedia.org: Zámek Zbiroh vznikl z původního opevněného hradu, který byl založen na počátku 13. století. Za jeho zakladate je považován Břetislav ze Zbirohu (Brechizlaus de Zbiroh, 1247) z rodu Sulislavců. Později byli mezi vlastníky hradu rod Drslaviců, král Přemysl Otakar II., rod Rožmberků, král Zikmund, rod Kolovratů, rod Lobkoviců, nebo císař Rudolf II. V roce 1868 jej zakoupil podnikatel baron Bethel Heinrich Strousberg, který zámek v letech 1869 až 1870 razantně přestavěl podle projektu architekta Augusta Ortha do novorenesanční podoby. V roce 1879 po Strousbergově bankrotu prázdný zámek koupili Colloredo-Mansfeldové.

Ve východním křídle bydlel v letech 1912 až 1928 se svou rodinou malíř Alfons Mucha. Zde ve velkém sálu zámku namaloval slavný obrazový cyklus Slovanská epopej, který byl v letech 1962–2011 vystaven na zámku v Moravském Krumlově. V letech 1943 až 1945 byl zámek sídlem štábu SS. Poté se areál stal majetkem Československého státu a byl využíván armádou. Po roce 1989 zámek získalo město Zbiroh, které jej v roce 2004 prodalo firmě Gastro Žofin.

 Dovolená Zbiroh 2020 - lanové centrum;Dovolená Zbiroh 2020 - lanové centrumDovolená Zbiroh 2020 - zřícenina hradu Týřov Dovolená Zbiroh 2020 Dovolená Zbiroh 2020 - výhled na Berounku

Další společný výlet začal u mostu ve Skryjích, na břehu Berounky. Po žluté turistické jsme zamířili ke zřícenině hradu Týřov. Počasí slibovalo další přeháňky a na zřícenině jsme se dočkali. Holky to pojaly letně, takže žádné mokré oblečení :-) Na zpáteční cestě jsme přešli na druhou stranu mostu a v místním stánku vylepšili pitný režim a po louce provětrali frisbee.

Hrady.cz: Zřícenina hradu Týřov z počátku 13. století patří mezi nejstarší české hrady společně s Křivoklátem. Za Jana Lucemburského zastaven Vilémovi z Valdeka. R. 1333 vykoupen Karlem IV. Další majitelé Aleš Holický ze Šternberka, Jošt z Ensidle. Významě opraven počátkem 16. stol. Roku 1575 se uvádí jako pustý.

 Dovolená Zbiroh 2020 - zavěšené dětiDovolená Zbiroh 2020 - hamakyDovolená Zbiroh 2020 - veliká poštovní radost

Na středu jsme se domluvili s tátou na návštěvě zbirožské Expozice požární ochrany, takže v deset dopoledne nás netrpělivě čekalo na otevření nepočítaně :-).  Expozice nabízí návštěvníkům možnost nahlédnout do historie vzniku a vývoje dobrovolné a profesionální požární ochrany. Jako jediné muzeum profesionálních hasičů v ČR nabízí k prohlédnutí na ploše téměř 4500 m2 kolem 120 ks   hasičské  techniky  a výstroj od poloviny 18. století až po současnou moderní. 

Dovolená Zbiroh 2020 - hasičské muzeumDovolená Zbiroh 2020 - hasičské muzeumDovolená Zbiroh 2020 - hasičské muzeumDovolená Zbiroh 2020 - hasičské muzeum

Děkujeme za azyl i společný program.Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři