ŘOPíkatá DMP Tupadly       2020-03-07   

Přichází jaro a s ním přichází čas pro jarní DMP. Počítačů jsme se zbavili již dávno, ale název klasické akce zůstal.. manželky/přítelky jsou na to zvyklé, netřeba jim v tom dělat zmatky :-) Využili jsme opět Vlastikovu základnu, kde jsme v pátek rozbili základní tábor. A když mejdan u včelaře, tak samozřejmě medový!

Medová párty u VlastikaVlastik při plánování trasy.. já bych mu tu mapu nesvěřoval!Snídaně vč. dostatku vitamínůTrošku cheatování.. konec konců je to DMP, ne?Po červené, jak jinak s Vlastikem

Když jsme viděli Vlastikův plán postupu, rozhodli jsme se trošku cheatovat a stopli si busík, který nás vyložil v Zakšíně. Pak po červené na zříceninu hradu Pustý zámek. Dále za mírného poprchávání přes Panenský hřeben na vrchol Nedvězí. Dále již bez deště na Osinalické sedlo, kde začíná pás opevnění z roku 1938-39 označovaný jako vnitrozemská pevnostní linie P3 - Liběchovská příčka.

Zřícenina hradu Pustý zámekJarní DMPJarní DMPTroška toho jarního deštíčku neuškodíPanenský hřeben

 

Wikipedia.org: Liběchovská příčka je vnitrozemská linie československého opevnění, budovaného za první republiky proti nacistickému Německu, která byla posledním záchytným bodem před Prahou pro československou armádu pokud by nepřítel prorazil opevnění na hranicích. Linie začíná (v návaznosti na Pražskou čáru) v prostoru Mělník-Mlazice na pravém břehu řeky Labe, prochází podél potoka Liběchovka, kolem města Dubá, Jestřebí, Doksy, Mimoň, Stráž pod Ralskem a končí u města Chrastava (okres Liberec), kde navazuje na další linii opevnění. Celková délka linie je přibližně 60 - 70 km. Liběchovská příčka se nacházela v prostoru II. sboru. Je rozdělena na několik stavebních úseků (P1, P2, P3, Q1, Q2, R1, R2, S1, S2), celkově zde mělo být postaveno 558 objektů lehkého opevnění, tzv. "řopíků" a 37 objektů těžkého opevnění. Liběchovská příčka se do září roku 1938 nestihla dostavět, je dokončeno méně než 75 % linie, a je v ní mnoho mezer, které by mohl nepřítel snadno obejít, kdyby Československá republika neuznala mnichovskou dohodu a vyhlásila válečný stav s Německem.

Jeskyně Wernerovkahttps://www.ropiky.net/dbase_objekt.php?id=1075725803https://www.ropiky.nethttps://www.ropiky.net

S výstavbou se začalo relativně pozdě, vzhledem k zářijovým událostem roku 1938. Trasa byla prozkoumána ve dnech 22. - 24. března 1938 a poté se horečně pracovalo na projektové přípravě plánů, aby se co nejdříve mohly rozjet stavební práce. Jednotlivé stavební úseky pak byly zadávány během měsíce června. Jako poslední byl 20. července 1938 zadán úsek P3, neboť výběrové řízení probíhalo nadvakrát. Prvním postaveným objektem na Liběchovské příčce se stal objekt P2/228/A-140, který byl vybetonován 29. června 1938. Dochoval se jako jeden z mála objektů úseku P2 do dnešních dnů. V červnu 1938 byly vybetonovány ještě další dva objekty, 30. června 1938 to byly řopíky P2/229/A-140 a P1/227/A-140. Všechny ostatní pevnůstky byly pak postaveny v průběhu tří měsíců od července do září. Většina postavených objektů postrádala v září 1938 i nejdůležitější vnitřní vybavení, jako lafety, periskopy a ventilátory. Stavebně dokončená pevnůstka měla totiž ještě velmi daleko k plně vystrojenému a vyzbrojenému objektu, který je připraven k plnohodnotné obraně.

Evidentně spokojený Kajasshttps://www.ropiky.nethttps://www.ropiky.nethttps://www.ropiky.net

Po detailním prozkoumání všech dostupných pevnůstek nás zelená dovedla až na Tupadly, do kterých jsme se dostali po zdolání příkrého svahu u zámku Slavín. Po večeři probíhala živá diskuse s výměnou receptů na pečení skořicových šneků s jablky a lineckého jablečného koláče :-)

Jarní DMP 2020 TupadlyJarní DMP 2020 TupadlyNedělní snídaně zalitá sluncem

 

 Díky Vlastikovi za základní tábor



Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři