¡Hola BCN!       2019-02-07   

Zima dlouhá, počasí hnusné, jaro v nedohlednu.. ideální čas vyrazit někam za teplem. Takže proč ne třeba do Španělska, do Katalánie, do Barcelony :-) Ve čtvrtek 11:25 odlet s Evou z Ruzyně, metrem do centra, ubytování v hostelu. Večerní průzkum centra, návštěva katedrály svatého Kříže a svaté Eulálie.

  ¡Hola BCN! ¡Hola BCN! ¡Hola BCN! ¡Hola BCN!

Barcelonská katedrála, též katedrála svatého Kříže a svaté Eulálie (španělsky Catedral de la Santa Cruz y Santa Eulalia) se nachází v historické gotické čtvrti Barcelony Barri Gotic. Výstavba katedrály, která je sídlem arcibiskupa, probíhala od 13. do 15. století. Zcela dokončena však byla až ve 20. století. Chrám je zasvěcen jedné z patronů Barcelony, mučednici svaté Eulálii. K uctění její památky se v přilehlém dvoře chová 13 bílých hus, jejichž počet připomíná věk Eulálie v době, kdy zemřela.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Katedrála_v_Barceloně

¡Hola BCN! ¡Hola BCN! ¡Hola BCN! ¡Hola BCN! ¡Hola BCN! ¡Hola BCN!

Pátek - snídaně v CooofeBaru, předem objednaná prohlídka Sagrada Familia s audioprůvodcem, následně park Güell s Gaudího muzeem, pozdní oběd v pakistánském kebabu, courání městem a opětovný návrat k pakistáncům na pivo.

¡Hola BCN! ¡Hola BCN! ¡Hola BCN! ¡Hola BCN!

Chrám Sagrada Família (oficiálně jako Temple Expiatori de la Sagrada Família, v překladu Chrám Smíření zasvěcený Svaté rodině) je katedrála, kterou Gaudi postavil ve svém typickém modernistickém slohu jako poctu křesťanství a dozajista jde o jednu z nejoriginálnějších církevních staveb světa. I to vedlo k tomu, že se během let Sagrada stala jedním z hlavních symbolů Barcelony. Neotřelá budova se základnou o rozměrech 110 metrů a výškou 170 metrů (výška hlavní kopule včetně kříže) je zkrátka nepřehlédnutelnou dominantou městského panoramatu. Zajímavostí katedrály je bezesporu její osud - stavba započala před více jak 100 lety a dodnes stále není hotova! Po několika posunech je dokončení plánováno na rok 2026. Důvod, proč to tak trvá, je prostý - Gaudí chtěl celou stavbu financovat z veřejných peněz a darů, takže veškeré vstupné, které se od návštěvníků vybere, jde přímo na stavbu chrámu. Soukromé firmy, vláda ani církevní organizace do financování stavby nejsou nijak zapojeny.
Zdroj: http://mesto-barcelona.cz/sagrada-familia

Nádherný park Güell plný kamenných skulptur, zeleně a květin si u Gaudího objednal hrabě Güell, který chtěl na okraji Barcelony vystavět rozsáhlé zahradní město. Přestože původní plán nakonec naplněn nebyl, neubralo to tomuto poklidnému místu na kráse. Naopak – dnes je tento park zapsán na seznam památek kulturního dědictví UNESCO a těší se velkému zájmu návštěvníků směřujících do Barcelony.
Zdroj: http://mesto-barcelona.cz/parc-guell

Sobota - CooofeBar, výlet na MontJuic, zahrady, prohlídka pevnosti, lanovka nad přístavem, přístav, bikesharing není pro turisty, noční okružní tramvaj, Torre Glories, nudle a IPA.

¡Hola BCN! ¡Hola BCN! ¡Hola BCN! ¡Hola BCN! ¡Hola BCN!

Hrad Castell de Montjuic či spíše starobylá pevnost z 18. století je dominantou jihovýchodní části kopce Montjuic. Samotné místo má hodně temnou minulost, jelikož sloužilo především jako politické vězení - na začátku 19. století se zde popravovali anarchisti, během občanské války fašisti a později i republikáni. Samotná pevnost je obehnána masívními zdmi, z nichž obrovská děla míří směrem na moře. Z těch je úžasný výhled na město, ale především na moře, přístav a doky.
Zdroj: http://mesto-barcelona.cz/montjuic

¡Hola BCN! ¡Hola BCN! ¡Hola BCN!

Velkou atrakcí přístavu je i místní lanovka - "Port Cable Car" (nebo také Transbordador Aeri del Port). Tu můžete zahlédnout kdekoliv v přístavu, když pohlédnete nahoru, na obloze spatříte rudé červené kabiny tohoto dopravního prostředku. Samotná lanovka vás z přístavu vyveze za €11 na kopec Montjuic a pokud máte rádi adrenalinové zážitky, určitě tuto kratochvíli doporučuji. Celé to začíná tím, že vás výtah vyveze na několik desítek metrů vysokou věž, která slouží jako nástupní a výstupní stanice. Následně vás zaměstnanci lanové dráhy rychle naženou do kabiny, která pojme až 20 pasažérů. V kabině nejsou žádné sedačky, takže celou sedmiminutovou jízdu musíte stát, což vlastně ani tak nevadí, jelikož se můžete pohybovat a kochat se výhledem na město a všechny jeho památky. Ten výhled určitě stojí za to, pokud netrpíte strachem z výšek.
Zdroj: http://mesto-barcelona.cz/pristav-a-plaze

¡Hola BCN! ¡Hola BCN! ¡Hola BCN! ¡Hola BCN!

Torre Glories je 144 metrů vysoký mrakodrap ve tvaru kulky z betonu a skla, nedaleko náměstí Pl. Glories. Budova byla postavena podle návrhu slavného architekta Jeana Nouvela a k jejímu slavnostnímu otevření došlo v září 2005. Její krásu a důmyslnost oceníte nejvíce v noci, kdy se její skleněný kabát rozzáří celým spektrem barev.
Zdroj: http://mesto-barcelona.cz/musite-videt/torre-agbar/

¡Hola BCN! ¡Hola BCN! ¡Hola BCN! ¡Hola BCN!

Neděle - zavřená katedrála, Gaudího muzeum s výstavou o ničem, krásné námořní muzeum s replikou královské galéry ve skutečné velikosti, metro-vlak-metro-letiště a last call. Přistání v Ruzyni 17:20. 

¡Hola BCN! ¡Hola BCN! ¡Hola BCN! ¡Hola BCN!

BARCELONA MARITIME MUSEUM - The largest shipyard in the world The Reials Drassanes (or Royal Dockyards) is the largest, most complete old shipyard conserved in the world, and is the maximum expression of 13th-century Gothic civil architecture. Inside there are reproductions of boats and maritime objects from all the different periods of history.
Zdroj: http://mmb.cat/

 ¡Hola BCN! ¡Hola BCN! ¡Hola BCN! ¡Hola BCN!

¡Hola BCN! .. neviděli jsme se naposledy..Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři