Noc vědců 2018       2018-10-05   

noc-vedcu.cz: Noc vědců je celorepubliková vědecko-popularizační akce, která zapojuje všechny lidi do inspirujícího prostředí vědy. Návštěvníci si hrají, poznávají, zkoušejí a snaží se pochopit a objevovat tento fascinující svět. Vždy na přelomu září a října na jeden večer otevíráme brány vědeckých institucí a univerzit a blíže představujeme vědce a důležitost jejich práce pro naši společnost.

 Noc vědců 2018Noc vědců na FJFI 2018Noc vědců na FJFI 2018Noc vědců na FJFI 2018Noc vědců na FJFI 2018

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská - Spoutání energie hvězd v pozemských podmínkách Návštěvníky čeká exkurze na unikátní pokusné zařízení tokamak jménem GOLEM pro zvládnutí termojaderné fúze. Během exkurze vám prozradíme, co je to termojaderná fúze a jaké jsou její výhody jako zdroje energie pro lidstvo. Řekneme si, jaké jsou možné i nemožné cesty ke zvládnutí termojaderné fúze. A samozřejmě vám ukážeme, jak takový tokamak funguje. To vše tradičně pod taktovkou Ing. Vojtěcha Svobody, CSc.

Nov vědců na FJFI 2018 - do garáže by se vešel..Noc vědců na FJFI 2018Noc vědců na FJFI 2018Noc vědců na FJFI 2018 - zase společně v laviciNoc vědců na FJFI 2018 - JE SpringField

Elektrickou energii je potřeba vyrábět v dostatečném množství, to ví každý. Výhradně s elektřinou je spojené využívání technických vymožeností a informačních technologií, to je rovněž každému jasné. Každý tuší, že elektřinu je třeba vyrábět šetrně s ohledem na životní prostředí. Málokdo ale ví, že toto kritérium splňuje jaderná energetika. V rámci Noci vědců na Jaderce se můžete dozvědět, jak se produkuje elektrická energie i jaké je využívání jaderné energetiky v České republice. Jak funguje jaderný reaktor, předvedou naši jaderní inženýři na modelu školního jaderného reaktoru.

Noc vědců 2018 - závěrečný debriefingNoc vědců - a pak že se pořád tvářím jako bubák

Závěrečný debriefing proběhl ve Vinohradském pivovaru nad degustační sadou.

Díky Marti$ovi za společnost


Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři