Planetárium Praha       2018-02-04   

Únorové počasí je ideální pro vlakový výlet někam pod střechu - třeba do pražského planetária. Luky nafasoval foťák, tak pilně dokumentoval cestu první třídou. Před samotným promítáním jsme si vyzkoušeli celou řadu interaktivních exponátů (např. model černé díry, planetární váhu, telurium, změnu vzhledu měsíčního povrchu v závislosti na měsíčních fázích, optiku oka, atd.) a samozřejmě i simulátory jízdy po povrchu Marsu a po povrchu Měsíce.

Planetárium 2018Planetárium 2018Planetárium 2018Planetárium 2018Planetárium 2018

Slovo „planetárium“ označuje projektor určený k promítání hvězd, Slunce, Měsíce, planet a dalších vesmírných objektů. Planetárium promítá obraz na strop ve tvaru kopule (sférický strop), který napodobuje nebeskou klenbu. Planetárium promítá na kopuli hvězd, planety, vesmírné objekty a další obrazové materiály. Diváci jsou podobně jako v divadle či kině usazeni v pohodlných sedačkách a sledují iluzi denní či noční oblohy. Pražské planetárium s průměrem promítací kopule 23,5 metrů patří k největším planetáriím na světě. Pouze několik planetárii v Asii a USA má kopuli o průměru 26 metrů. Největší planetárium světa v ruském Petrohradě má průměr promítací kopule 37 metrů.

Planetárium 2018Planetárium 2018Planetárium 2018Planetárium 2018

Cosmorama - Je to jedno z největších optomechanických planetárií na světě. Vyrobeno bylo v roce 1990 v závodech Carl Zeiss Jena, v Praze bylo instalováno v roce 1991. Planetárium Cosmorama ukazuje hvězdy a planety tak, jak jsou vidět při pohledu ze Země. Přesné ozubené převody mohou návštěvníky jako stroj času přenést do minulosti nebo budoucnosti a ukázat postavení hvězd třeba v době jejich narození. Vzhledem k tomu, že jsou hvězdy promítány klasickou optikou (nikoliv digitálně), vyznačuje se projekce hvězd vynikající kvalitou (lepší, než jaké lze docílit i tou nejmodernější digitální projekcí). Projekce planetária Cosmorama je doprovázena základní, širokoúhlou, panoramatickou a celooblohovou projekcí, která je realizována soustavou několika desítek diaprojektorů. Některá představení jsou rovněž doprovázena laserovou projekcí. Zdroj: planetarium.cz

Planetárium 2018Planetárium 2018Planetárium 2018Planetárium 2018

Příjemně strávený půl den, návštěva planetária se dá rozhodně doporučit.


Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři