Zvíkovský pivovar       2014-10-31   

Jednou za čas (vychází to tak jednou za rok) se v práci utrhneme a vyrazíme na služebně-soukromé pivko. Tentokrát jsme na doporučení vyrazili trochu dál, do Zvíkovského pivovaru v těsném sousedství hradu Zvíkov. Cesta trvala přes dvě hodiny, takže jsme dorazili za tmy. Vzhledem ke vzdálenosti jsme to tentokrát pojali pohodověji, tzn včetně ubytování. Po šesté jsme již seděli v restauračce a ladili strategii. Začal jsem od 11tky a pomalu směřoval dále.

Pivovar-zvikov.cz: Královská Zlatá labuť 26% je jedno z nejsilnějších čepovaných piv v České republice. Tento unikátní druh piva je vhodný jako aperitiv a hodí se pro něj přesně slogan „Portské mezi pivy“. Velmi silná plnost a sladkost chuti s dobře vyrovnanou hořkostí a vysokým obsahem alkoholu, který je již v chuti i vůni znát stejně jako vysoké procento zbytkového extraktu. Používáme sladované suroviny vyšší barvy. Chmelová vůně je výrazná s kvasničnými a esterovými tóny. Barva jantarová, polotmavá. Pěnivost a říz nízké. Doba ležení 12 -15 měsíců. Původní stupňovitost: 26 % obj. Obsah alkoholu: 11,80 – 12,10 % obj.

Hrady.cz: Ostroh, vypínající se nad soutokem řek Vltavy a Otavy, lákal svou polohou k osídlení již v předhistorické době. Před rokem 1234 zde král Václav I. založil hrad, ale stavební rozvoj Zvíkova je spojen se jménem Přemysla Otakara II. (†1278). Ke zmíněné věži nechal přistavět na tehdejší poměry veliký čtyřkřídlý palác nepravidelného půdorysu. Do konce 13. století byly ještě vystavěny hradby s branami a baštami, nejdůležitější hospodářské budovy a věž zvaná Hláska, opatřená břitem a zvýšená roku 1554. V 17. století nejslavnější období hradu skončilo a po roce 1648 začal Zvíkov chátrat.

Asi nemá cenu popisovat, jak probíhá pivní degustace. Všechna místní pivka byla minimálně zajímavá, většina dobrá a ALE bylo luxusní (tedy včetně ceny). Zabijácká byla 26tka Zlatá labuť, pro jistotu podávaná po deckách. Chtěl jsem jen jednu ochutnat a nakonec jich bylo 5. Na závěr noční bojovka na hrad, bylo potřeba se trochu vyvětrat. Poslední fotka měla čas pořízení 02:34. Takže každopádně povedená akce :-)

Tak tenhle pivovárek nelze než doporučit..


Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři