Ydykseb - Ynažul 2014       2014-07-25   

Letošní otco-potomkovskou akci si vzal na bedra Hlavas Marti$ (zasloužilý to letitý vedoucí z tábora na Lipně) a zarezervoval tři chatičky v kempu v Lužanech. Ještě před vypuknutím akce došlo k neplánované redukci účastníků, naštěstí nás zbylo dost na uskutečnění akce v plánovaném rozsahu.

Marti$ s Vítkem dorazili do Bř už ve čtvrtek na koupačku. Cinkli jsme Ladisovi a pak si hromadně opekli buřta. Po přesunu do Kou jsme uložili děti a vyrazili s Marti$em na kabiny na dvě. V pátek ráno mazali oba mrňousové do školky a nás čekal nový okap ve Bř a oběd v Lysé. Kolem jedné sbaleno, naloženy všechny tři děti a vyrážíme do Poděbrad. Zmrzlina na náměstí, ráchání dětí v parku (včetně pádu Lukase do Zákazu koupání). Procházka přes kolonádu a parkem kolem řeky.

Cílovou destinací byl pro letošek autokemp kousek za Jíčínem. Situace trošku nepřehledná, na místě jsou tři až čtyři kempy, nicméně za chvíli fasujeme klíče od tří chatek a zabydlujeme se. Během chvíle doráži druhá část výpravy, takže jsme komplet - čtyři dospěláci a šest dětiček. Po krátké domluvě obsazují starší děti chatku č. 4 "U Stoupy", nejmenší s dozorem chatku č. 3 "U Brůči" a Marti$ se ubytoval v apartmánu č. 5 " U Hlava$e".

K večeři něco z vlastních zásob, ochutnávka místního pivka a pak příprava dětí na večerku. Mlokin je všechny nahnal do umývárky a pak už hajdy do spacáků. Když se situace v chatkách stabilizovala, přišla chvíle narazit vlastní vychlazený soudeček. Prostě pohodový večer v kempu.

V sobotu jsme se po snídani v klidu zabalili, přeházeli sedačky do Mlokinova nového autobusu a vyrazili dvěmi auty do Jičína na výlet. Prošli jsme centrum města, navštívili infocentrum, udělali velkou procházku po Cipískově cestě, proletěli se na labutích, větší děti zvládli loutkové divadlo a ty menší zmrzku v cukrárně a lítání v parku.

Ceskatelevize.cz.cz: Bylo, nebylo, dávno tomu… Tak by mohlo začínat naše putování za příběhem asi nejslavnějšího českého loupežníka Rumcajse. Díky nové expozici, kterou navštívíme v Jičíně, celkem snadno všichni milovníci příběhů se šťastným koncem uvěří tomu, že bylo… Podobu Rumcajsovi, Mance i všem dalším hrdinům Václava Čtvrtka dal Radek Pilař. Jeho ilustrace v Jičíně ožívají a zatahují návštěvníky do děje. A abychom nezůstali jen u zajímavé expozice, porozhlédneme se trochu také po okolí. Chcete vidět, kde Rumcajs ještě jako švec vyráběl boty pro jičínské i přespolní? Je libo prozkoumat loupežnickou jeskyni? Nebo byste se rádi konečně dozvěděli, kde leží ten nebezpečný les Řáholec? Tak dejte na chvíli prostor své fantazii a přidejte se k naší výpravě.

Rumcajsovasevcovna.cz: Návštěvníci Jičína se mimo jiné zajímají o místo, kde žil švec Rumcajs-pohádková postava z knih autorů Václava Čtvrtka a Radka Pilaře. Takové přání jim už ale dokážeme splnit: chcete-li dnes navštívit Rumcajsovu domácnost z doby, kdy ještě nebyl slavným pohádkovým loupežníkem, ale počestným jičínským řemeslníkem, vydejte se od Valdické brány dolů, do uličky Pod Koštofrankem. Najdete tam celou Rumcajsovu rodinu – tedy i Manku a Cipíska. Dále pravou ševcovskou dílnu, hernu pro děti, Mančinu bylinkovou zahrádku, Cipískovu ZOO, ale i občerstvení pro velké a malé návštěvníky.

Z Jičína jsme odjížděli kolem šesté, strávili jsme tam příjemných osm hodin. V kempu jsme uvařili hrnec těstovin, oblíbená to strava dětiček, jen když je k tomu dostatek kečupu. Po večeři jsme při obhlídce nejbližšího okolí zjistili, že v sousedním kempu visí cedule "Živá hudba od 20h". A protože Lukas nechtěl jít zpátky, přišel zbytek za námi a tak mohli děti pořádně zapařit na písničky z pohádek (protože pařili na place jako jediní, bylo jim zahráno na míru). V půl desáté odchod, před desátou v chatičkách klid. Utahali jsme je i Ládise :-)

V neděli ráno všichni už po snídani, vedlejší chatky skoro sbalené a u nás v chatce ticho a klid.. doma nespací Lukass chrněl až do půl deváté. Takže se nakonec čekalo, až se zabalíme a nasypeme do auta. Z kempu jsme zamířili na na hradozámek Staré Hrady kousek od Jičína. V nabídce program pro děti, tak proč to nezkusit. Největší zážitek si odnesl Ladis z pokladny, chtěl rozměnit litr a ještě mu sedm stovek chybělo.. Žádná sranda, dva okruhy, 4 dospělí a 6 dětí..

Starehrady.cz: Živé pohádkové bytosti - princezny, čarodějnice, čarodějové a vodnice návštěvníky provedou dalšími dvěma prohlídkovými okruhy, které vedou do pohádek čaroděje Archibalda I. Druhý okruh vede zámeckým pohádkovým sklepením a třetí hradní pohádkovou půdou. Na malé i velké návštěvníky čeká mnoho kamarádů - vodníků, čertů, lesních skřítků, čarodějnic a strašidláků pohádkového čaroděje Archibalda I. Čarodějnice a kouzlobabky vládnou v části "Čarodějná bestyjola", kde pečují o své živé miláčky - kozy, slepice, bažanty, perličky, ale i krysáky, štěnice, červy a další, pro které ve své čarodějnické kuchyni připravují dobroty a kouzelné lektvary.

Prohlídka začala v hradním sklepení, kde byla příjemně chladno (i deky přes ramena si člověk mohl nafasovat), domovu různých skřítků, draků a jiné havěti. Druhá část začala na hradním nádvoří, kde si nás místní čarodějnice seřadila do lajny a přivítala nás v čarodějné škole létání na koštěti. Dle jejích slov musí mít každá letka svého vedoucího.. A kdo mohl být lepším vedoucím pro bandu dětí (a jejich rodičů) než zasloužilý Hlavas Marti$? Důvěru v něj vloženou rozhodně nezklamal, celý roj pod jeho vedením bezpečně prolétl nádvořím. Následně byla "Růžovka" vyhlášena nejlepším letcem.

Po celkem náročné prohlídce půdy (žádné překvapení, že na nezateplené půdě v tomhle počasí bylo vedro) jsme neměli chuť jít někam na oběd, takže jsme to vyřešili na hradním nádvoří lokálními pochutinami. Lukas toto (pro něj hluché) místo vyplnil taháním traktoru a zlobením princezny, které ho následně nechtěl vrátit. Nakonec jsme navštívili ještě Čarodějnou bestyjolu, kde si děti nakrmili ovečky a koukli na pár zvířátek.

Celou akci završil přesun kolonou do Bř a hromadné koupání. A když jsem se postupně ptal všech dětí, jestli pojedou i příště, odpovědí mi bylo 6x rozhodné ANO! A to za to stálo, ne?

Díky Hlavasovi Marti$ovi za naplánování a zajištění akce, osvědčil se jak na zemi, tak ve vzduchu :-)


Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři