Svatováclavské slavnosti piva - Kounice       2013-09-28   

V rámci Svatováclavských slavností piva uspořádala sladovna v Kounicích společně s pivovarem v sobotu od 9:00 do 14:00 den otevřených dveří zahrnující prohlídku sladovny a pivovaru spojenou s ochutnávkou piv. Tuto podstatnou informaci jsem se dozvěděl až v pátek večer (společně s tím, že je první Den českého piva), takže jsem nestačil ani zburcovat kamarády. V sobotu jsem se vracel kolem poledne z práce a před pivovarem stálo fůra aut, tak jsem přibrzdil a vyrazil na obhlídku.

Na dvoře mezi sladovnou a pivovárkem stál stůl se třemi pípami a hlouček lidí. Když jsem se sháněl po prohlídce, bylo mi řečeno, že mám nejdřív ochutnat pár vzorků a až se sejde víc lidí, bude prohlídka. Když jsem přiznal, že jsem autem, byl jsem "vyhozen" se slovy, že na prohlídku pivovaru se autem nejezdí.. Dovezl jsem auto domů, vytáhnul souseda Fandu a dorazili jsme pěšky. Akorát jsme chytli skupinku asi 10ti lidí začínající prohlídku varny. Po varně jsme viděli spilku a následně tanky na dozrávání (s dvouzónovým chazením). Při diskusi o tom, co je a není schopný sládek zachránit jsme se seznámili s místním sládkem. Po prohlídce jsme ještě probrali pár věcí a výhledy do budoucna (možnosti rozšíření a objednávání piva přímo přes pivovar).

Kounice.eu K prvnímu výročí Kounického pivovaru pro nás majitelé uvařili speciální pivo typu rauch. Jak už název napovídá ( německy rauch = kouř, dým ), jedná se o nakuřovaný polotmavý speciál. Již v počátcích pivovarnictví bylo potřeba slad po naklíčení usušit. To se řešilo buďto vzduchem ( zdlouhavé ), nad valachem ( horký vzduch ), nebo přímo kouřem. Sušilo se na dřevu, rašelině, slámě, apod - kdy kouřové složky zůstaváli zachyceny v sladu a posléze přešli také do piva. Kounický pivovar použil na bukovém dřevě sušený slad od německé firmy Weyermann. Tato sladovna sídlí v Bavorsku ve městě Bamberk - kde tradice rauchbierů přetrvala do dneška a místní pivovary vaří toto pivo již přes 400 let. Piva typu rauch jsou vyráběna s malým přídavkem nakuřovaného sladu, až po 100% nakuřovaná. Kounické pivo obsahuje pouze 20% nakuřovaného sladu a je o původné stupňovitosti 14,9% s obsahem alkoholu 6,0%.

Ochutnali jsme výborný rauch speciálek, pak následovala prohlídka sladovny včetně detailního popisu postupu přeměny ječmene (či pšenice) na kvalitní slad. Používá se klasická tzn. humnová technologie. Více info o sladovně lze najít na webu sladovnakounice.cz. Po této zajímavé prohlídce jsme ještě zakoupili něco Kounického ležáku a nafasovali na zpáteční cestu ještě velký pivko - a jak jinak než tu luxusní kouřovou 15tku. A než člověk projde celym městysem, za hezkého slunečného počasí... Dobrý to bylo a na místní pivko nedám dopustit.. I ta IPA zase bude :-)

Kde se pivo vaří, tam se dobře daří..


Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři