Advent na Křivoklátě       2007-12-16   

Vzhledem k blížícímu se dokončení hrubé stavby jsme potřebovali po třech náročnejch měsících někam vypadnout. Takže jsme hned na neděli naplánovali poslední letošní výlet. Vlastik navrhnul Křivoklát, na webu byl avizován Advent na hradě. Chvíli jsme uvažovali nad vlakem, ale když si člověk porovná časovou a finanční náročnost, tak mu z toho nakonec stejně vyjde auto. Takže jsme v devět naložili Vlastika v Braníku a vyrazili směrem na Beroun.

Za Berounem jsme přibrzdili u Leontýnnského zámečku, vzhledem k umístění zdravotního zařízení jsme ho zvenčí alespoň částečně obešli. Pokračovali jsme dále směrem na Křivoklát, auto jsme nechali v Roztokách a posledních pár kilometrů zdolali pěšky. Za řekou jsme se chytli místní naučné Sokolí stezky. Ta nás zavedla na Sokolí vrch, odkud je super výhled na protilehlý hrad. Než jsme dorazili ke hradu, stezka nás provedla vesnicí, kolem rybníku a kostela. Před hradem stálo hafo lidí frontu naadventní trhy, my jsme si v klídku v hradní pokladně zakoupili lístky na prohlídku hradu. Prohlídka byla zajímavá, hrad velký, hodina a půl uběhla celkem rychle. Pak jsme prošli nádvoří a přilehlé prostory, koukali a ochutnávali.. prostě předvánoční pohodička.

Krivoklat.cz Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století. Za panování Přemysla Otakara II. vznikl rozsáhlý, velkolepý královský hrad, jenž byl výrazně přestavěn Václavem IV. a později velkoryse dobudován Vladislavem Jagellonským. Křivoklát byl nekolikrát těžce poškozen požárem. Stal se obávaným vězením a jeho význam prudce poklesl. Romantismus 19. století a zejména majitelé hradu Fürstenberkové, kteří hrad drželi až do roku 1929 přivedli hrad k záchraně jeho restaurováním. Nádherná hradní kaple, královský a rytířský sál s expozicí gotického malířského a sochařského umění, knihovna obsahující na 52 tisíc svazků, bohaté fürstenberské muzeum a obrazárna, proslulé vězení a mučírny s mučícími nástroji, monumentální velká věž s loveckými sbírkami, věž Huderka s černou kuchyní a vyhlídkovým ochozem, to vše a ještě mnohem více je hrad Křivoklát.

Náležitě posilněni horkou medovinou a výborným bramborákem jsme vyrazili na zpáteční cestu. Rozhodli jsme se pro druhou stranu údolí. První část šla podle plánu a po turistické značce. Pak udělali soudruzi někde chybu a začali jsme se stáčet zpátky ke hradu. Při představě zbytku cesty po asfaltu jsem ukecal kolektiv a vyrazili jsme podle intuice a azimutu. S přibývajícím šerem a horší cestou začala Adla brblat, jako by něco tušila..

Oficiální propagační brožura Svazu měst a obcí Rakovnicka: VAROVÁNÍ! Nikdy nechoďte do křivoklátských lesů v lichém počtu, je-li vám život milý! Pán Dyma, strážný duch křivoklátských lesů to nemá rád. Lidem v sudém počtu neublíží, ty, kdo jsou v lichém, roztrhá.

Naštěstí jsme se to dozvěděli až doma, takže jsme se nebáli :-) Po vrcholové fotce a náročném sestupu se nám podařilo narazit na původně zamýšlenou cestu. Část z ní slouží jako školní naučná stezka. Pal už to bylo do Roztok jenom kousek přes most. Když jsem došli k autu, bylo to tak akorát.. a to jsme si původně mysleli, že by jsme stihli cestou ještě něco.. než jsme dojeli na dálnici, byla tma.

Pěkný výlet na konec roku


Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři