EHD - 750 let Kounic       2007-09-15   

Začátkem září probíhaly Dny evropského dědictví (European Heritage Days), takže jsme si říkali, že někam vyrazíme. Vzhledem k Stýffkovic požehnanému stavu jsme zvažovali zámek s parkem v Lysé. Když jsme v pátek dorazili s Adél do Bř, našli jsme tam pozvánku na sobotní oslavu 750ti let od první písemné zmínky o Kounicích. Potěšil zejména fakt, že jsme byli pozváni poštou z obecního úřadu. Tím pádem se plán na sobotu změnil, na ráno jsme naplánovali s našima houby a na odpoledne společný výlet do Kounic.

Na "Pražáky" jsme vstali brzy a po sedmé vyrazili do nejbližšího lesa, tzn do Psárců - Kersko jsem vyhodnotil jako velmi pravděpodobný Václavák. Po vlažnějším začátku (než mi ukázali co mám vlastně hledat) jsme se pěkně rozjeli. Počasí super, postupně se příjemně oteplilo, houby právě začaly růst, takže byly sice menší, ale zato krásně zdravé. Při návratu k autu jsme narazili jsme na super místečko, takže jsme se tam na půl hodinky zasekli, ale stálo to za to. Když jsme došli k autu, zjistili jsme, že po nás dorazilo dalších sedm, prostě jsme byli první. Váha ukázala sympatické 4kg.

Na jednu hodinu jsme zamířili do Kounic, na programu byla kromě jiných zajímavostí i prohlídka místní sladovny, tak jsme si to nechtěli nechat ujít. Už jsme stáli před vchodem a čekali na prohlídku, když dorazii Stýffci. Za chvíli vykoukl nějakej chlápek a nahlásil další prohlídku tak za hodinu, takže jsme popošli dál. Nejprve jsme navštívili právě rekontruovaný kostel sv. Jakuba a pak se vrhli do víru dění. Na dětském hřišti za obecním úřadem právě předváděli dravce a chystali pódium na odpolední představení. Zamířili jsme na obecní úřad, kde jsme se zájmem zkouknuli historii a součanost obce.

Potom jsme zašli na pivko, samozřejmě jenom na jedno, měl jsem přece pohotovost :-) Sedli jsme si do stanu a čekali na projev paní starostky, který jsem si chtěl poslechnout. Dumlové zmizeli, šli zkusit sladovnu. Za chvíli byli zpátky s nepořízenou, pan majitel někam odjel a tak se neprovádí. Po velmi krátkém a obecném projevu paní starostky jsme se šli podívat na parcelu, co je nového. U nás překvapivě nic, ale v okolí je spousta novinek. Krajní stavba utěšeně roste, už jsou pod stropem. Už je hotový mostek přes potok a naše původně slepá ulice je napojena na Vinici I. Naproti už se také začlo kopat, provedli jsme pokus o seznámení s dalšími sousedy, s výsledkem nevalným. Další soused vylepil na sloupek ohlášení i s vyobrazením plánovaného domku, budeme mít vedle sebe bungalow.

Procházkou po nové lokalitě jsme ukončili naši účast na této akci. Už jsme odjížděli, když jsme si všimli, že pouští lidi na prohlídku sladovny. Udělali jsme rychlý výsadek a připojili se k celkem početné skupince zvědavců. Průvodcem nám byl sám pan majitel, který nám vyprávěl zajímavou historii tohoto rodinného podniku. Vyprávěl nám o celkem složité cestě, než se tato sladovna dostala zase zpátky do soukromých rukou. Provedl nás celou sladovnou, kde se vyrábí slad klasickou humnovou technologií.

To obnáší obden navézt 11 tun ječmene, naplavit ho do tanků, kde klíčí. Po částečném naklíčení se rozprostře na kamenou podlahu k dosušení. Musí se průběžně obracet, aby nezačal plesnivět. Takto připravený slad je velmi kvalitní a žádaný - je dodáván do několika pivovarů včetně Plzeňského. Prohlídku jsme zakončili ochutnávkou pivka, zatím ještě odjinud, ale v plánu je i výroba vlastního pivka. Začíná se mi tu líbit :-)

Fajn akce, myslím, že se nám bude v Kounicích fajn


Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři