Cyklo-auto výlet Ctěnice - Jenštejn       2007-06-09   

Když jsem viděl jednou v neděli v Toulavé kameře zámek Ctěnice s pěkným parkem a muzeem kočárů, bylo o cíli dalšího výletu rozhodnuto. Zámek se nachází kousek od Prahy, tedy vlastně v katastru města. Původně naplánovaný cyklovýlet zkomplikovalo jedno plánované těhotenství a jedna neplánovaná operace, takže jsme se rozhodli rozdělit tým na dva. Kluci vyrazili na kolech, holky autmo. Sraz byl naplánován na jedenáctou na zámku. Se Stýffkem jsem se srazil v Přerově a celkem vpohodě (na to že to byly naše první letošní kilometry) dorazili asi po 30 kiláčkách na místo určení.

Osada Ctěnice - někdejší zboží strahovského kláštera. Zřejmě někdy ve 14. století je zde vystavěna tvrz, po polovině 16. století přestavěná na renesanční zámeček s nádvorními arkádami. Dnešní podobu zámku vtiskla úprava z doby kolem roku 1800, provedená patrně za Windischgrätzů, kterým zámeček patřil do roku 1803. V roce 1849 koupil Ctěnice vídeňský velkoobchodník a podnikatel Alexandr Schöller. V rodině Schöllerů zůstal tento majetek plných sto let. Po 2. světové válce byl rodový majetek znárodněn. Od vyvlastnění areálu po druhé světové válce však neprobíhala u budov ani parku pravidelná údržba. Objekty byly opravovány sporadicky jen když se stav přiblížil havárii. Na konci působení posledního zemědělsky hospodařícího subjektu – Státního statku Praha, hrozil areálu zámku díky naprosté devastaci bezprostřední zánik. Objekt byl nakonec zachráněn díky péči Pražské informační služby, které byl zdevastovaný areál v roce 1995 svěřen. Pražská informační služba provedla velmi nákladnou generální rekonstrukci jednotlivých stavení i zámeckého parku, polorozpadlé objekty bývalého hospodářského dvora byly postupně opraveny.

Nejdříve jsme se v místní kavárně lehce občerstvili, pak si prohlídli kočárovnu. Díky pánům fotografům máme pár fotek, teda pak jim na to přišli a bylo hubování :-) Po prohlídce pěkně zrekonstruovaných předchůdců automobilů jsme prošli zámkem, kde jsme viděli výstavu "Za císaře pána...", Habsburkové v českých zemích, 1791 - 1914. Po prohlídce jsme zašli do zámeckého parku, kde jsme viděli asi třetí svatbu toho dne.

Kočárovna - stálá expozice kočárů představuje sbírku 19 kočárů a saní ze sbírek Arcibiskupství pražského, Muzea hlavního města Prahy, Poštovního muzea, Národního technického muzea a Národního zemědělského muzea.

Hrady.cz - Okrouhlá 22 m vysoká věž čnící nad okolním plochým terénem je z daleka viditelnou připomínkou gotického hradu, založeného ve 14. stol. dvorským sudím Jencem z Janovic. V roce 1368 získal Jenštejn Pavel z Vlašimi, bratr arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi a otec třetího arcibiskupa Jana z Jenštejna. Hrad byl přestavěn, kulatá věž měla šest podlaží, z toho jedno pod zemí, ve čtvrtém byla kaple, zaklenutá křížovou klenbou. Na jižní straně stával palác, objekt obklopovala navíc hradba. Jenštejn byl založen jako vodní hrad, hluboký příkop se dal kdykoliv naplnit vodou z několika rybníků na Vinořském potoce. Od r. 1608 je hrad uváděn jako pustý, předhradí a palác posloužily obyvatelům podhradí jako stavební materiál.

Po prohlídce celého areálu jsme se opět rozdělili a obě skupinky vyrazili na pozdní oběd do nedalekého Brandýsa nad Labem, do naší oblíbené mexické restaurace. Holky tam byly překvapivě dřív, ale ani nám to netrvalo moc dlouho. Dali jsme si se Stýffkem klasicky polévku ve chlebu, Adél dlouho váhala jestli pšeničnou nebo kukuřičnou tortilu až vybrala přesně tu co nechtěla. Po jídle jsme se rozpadli na tři skupinky, Vlastik zamířil na grilovačku do Kralup, holky do Lysé a my kolem vody do Přerova, tam jsme se roztrhli definitivně.

Krásná ukázka toho, jak se dá zmenedžovat výlet


Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři