Sázka na koníčky a asijské umění       2007-05-20   

Už delší dobu se chystám na dostihy, takže když se objevil v novinách článek zvoucí na Velkou jarní cenu bylo rozhodnuto. Na druhou hodinu jsme dorazili s Adél na dostihové závodiště ve Velké Chuchli. Vstupné za kilčo, s legitkou zadara. Koupili jsme něco k pití, usadili se na poloprázdné tribuně a začal první dostih, 1000m 2letých nevítěživších klisen. Za půl hodiny následoval další 1000m dostih, tentokrát hřebců a valachů.

Adél se podařilo sehnat dostihový program, takže jsem se rozhodl vsadit na třetí dostih. Nechtěl jsem vymýšlet nic složitého, rozhodl jsem se vsadit malé pořadí na favorita + náhodně vybraného koně. Zkazila mi to bookmakerka hned na začátku, favorit neběžel. Tak jsem vsadil na 7 a 4, respektive na 4 a 7, dle programu Tutanchamon a Belmont. Sen o vysoké výhře se rozplynul ještě před startem, Tutanchamona natlačili do startovního boxu pod tlakem tak, že prolezl druhou stranou ven.. chvíli to vypadalo dost drsně, žokej sedřenej do krve, kůň ležící bez hnutí na dráze. Za dvacet vteřin vyskočil a už bez sedla zdrhnul pryč i s mojí šancí na výhru.

Abych to zkrátil, Belmont doběhl až pátý, takže sázím zase Sportku, šance jedna ku stu milionu mi nepřijde tak špatná. Po doběhu čtvrtého dostihu jsme se se byli podívat na vyhlášení v paddoku a ve čtyři jsem opustili závodiště a zamířili na busík. Svezli jsme se kousek do Zbraslavi, zamířili jsme do zámeckého parku. Na místě jsme se rozhodli pro krátkou prohlídku zámku a v ní sídlící Národní galerie.

Areál dnešního zámku (od náměstí odděleného výraznou budovou pivovaru) vás přivítá příjemným anglickým parkem. V jeho přístupné části je k vidění množství sochařské výzdoby, zejména zajímavý je Myslbekův model Sv. Václava z Václavského náměstí. K jihu polootevřená trojice barokních křídel konventu obepíná menší dvůr. Klášterní kostel Sv. Jakuba stojí mezi konventem a bývalou opatskou prelaturou. Ta je v současnosti sídlem paní majitelky - v restituci jej zpět získali Bartoňové z Dobenína. Ti se o něj zasloužili v první polovině minulého století, kdy průmyslovou výrobou zdevastovaný areál zrenovovali. V prostorách konventu od roku 1939 sídlí Národní Galerie, můžete zde navštívit stálou sbírku asijského umění.

V krásně rekontruovaných interiérech se nachází sbírka asijského umění, od kimon, přes sochy Buddhy, keramiku až po kaligrafii a obrazy. Sympatická byla také absence návštěvníků. potkali jsme tam všehovšudy pár lidí, žádnej nával. Návštěvu zbraslavského zámku jsme zakončili procházkou v zámeckém parku.

.. asi zkusim sázet raději stromečky..


Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři