Vodné dielo Gabčíkovo       2007-04-10   

Celý víkend nám všem chodili SMSky od Huga, že máme dole servery na pobočce v Marcelové, takže v úterý nebylo žádným překvapením, že jsem byl vyslán s novou UPSkou na výjezd. Oproti očekávání jsem ale nejel s Tomášem, ale se samotným šéfem. Počasí super, provoz v normě, na pobočce nám to taky pěkně odsejpalo, takže jsme si konečně mohli udělat menší výlet. A protože jsem byli kousek od maďarských hranic, Gabčíkovo byla jasná volba. Nejprve jsem se zastavili u řeky, pak jsme si zajeli kousek do Maďarska a nakonec jsme zaparkovali přímo uprostřed hráze a šli to obhlídnout. Mazec.. fakt obrovský, snad to bude z těch fotek vidět.. Vydrželi jsme tam za slušného větru skoro hodinu, až se úplně setmělo. Tím jsme přišli o večeři (oběd taky nebyl, bageta na pumpě nění oběd..), pak už jsme to mazali rovnou zpátky, v jednu ráno jsem parkoval na Čerňáku. Pěkná akcička..

Niekoľko kilometrov od Šamorína sa nachádza najväčšie vodné dielo na Slovensku. Vodná elektráreň pozostáva zo štyroch dvojblokov, v ktorých je inštalovaných 8 hydroagregátov. Hydroagregáty tvoria vertikálne kaplánove turbíny s priemerom obézneho kola 9,3 m a s nimi na spoločnej osi spojené generátory. Inštalovaný výkon jedného hydroagregátu je 90 MW.

Plavebné komory umožňujú prekonanie výškového rozdielu hladín medzi prívodným a odpadovým kanálom v rozmedzí 16 - 23,3 metra. Každá z nich má šírku 34,0 m a dĺžku 275,0 m. Na hornom záhlaví sú inštalované segmentové uzávery, dolné záhlavie je hradené otočnými vrátami. Vtokové a výtokové kanály rozmerov 4x4 m sú hradené segmentovými uzávermi. Plnenie a prázdnenie plavebných komôr trvá približne 15 minút. Plavba je riadená z veže umiestnenej na strednom pilieri komôr. Výtok z plavebných komôr pri ich vyprázdnení je vyústený mimo dolnú rejdu, do vývaru vodnej elektrárne.

Konečně rozumná kombinace práce a zábavy.. a navíc se šéfem!


Kubass 2007-05-11 14:38:35

Ale ne, Kajass se prohraboval krabicí z dětství http://www.adorablekidsdressup.com/Cloud%20Nine%20Images/Bruder_Trucks/Bruder_Crane.jpg

Vlastik 2007-04-18 14:22:01

Ty .ole, jsem ten velkej jerab v ty rekonstuovany plavebni komore skoro prehlid ;-)

Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři