Výlet do Českého ráje       2006-08-05   

Když nás Adélini známí Eva s Markem pozvali na grilování do Českého ráje, bylo víceméně jasné, že při jedné cestě navštívíme nějakou z mnoha pamětihodností nacházející se v okolí. Počasí sice výletu nepřálo, ale zabalili jsme pláštěnky a vyrazili na cestu. Přes Bouli a Turnov do obce Malá Skála, auto jsme zaparkovali na dohled od hradu Frýdštejn. Za lehkého mrholení jsme došli k hradu. Při prohlídce nejvyšší věže jsme na nedalekém kopci uviděli rozhlednu a rozhodli jsme se ji i navzdory počasí navštívit.

www.pruvodce.com První zmínka o Frýdštejně pochází z roku 1385, kdy církevní prameny jmenují Bohuňka, řečeného Puklice z Frýdštejna. Na přelomu 14. a 15. stol. byl hrad v držení rodu Kamenců ze Střížovic a Čakovic, ale již v roce 1409 byl majitelem frýdštejnského panství Bohuš z Kováně. Byl katolíkem a proto v srpnu 1432 obléhali hrad husité pod vedením Oty z Lozy a Jana Čapka ze Sán. Bohuš z Kováně však učinil s husity dohodu, že proti husitům nebude podnikat žádné nepřátelské akce a později dokonce přestoupil ke kališníkům. V roce 1540 koupili hrad a panství Vartenberkové. Posledním majitelem Frýdštejna byl Jan z Oprštorfu, který jej koupil spolu s Českým Dubem od krále v roce 1556. Jan však frýdštejnské panství postupně rozprodal, čímž zanikla funkce Frýdštejna, ať již jako panství, tak i jako strážního hradu. Frýdštejn byl typickým skalním hradem a dominoval jak směrem k Hokovicům, tak zejména do údolí Jizery, kudy vedla stará cesta z Turnova k severu a procházela vískou Frýdštejnem původně nazývanou Zásada. Hlavní dominantou hradu je velká hradní věž, postavená na nejvyšším skalisku tak, aby bylo možno obhlídnout široké okolí. Věž je nejlépe zachovalou částí hradu. Je asi 15 m vysoká a má 9 m v průměru, s dvoumetrovou tloušťkou zdiva. Jediný vchod byl v prvním patře asi 6 - 7 m nad úrovní nádvoří. Hrad Frýdštejn byl zpřístupněn veřejnosti v 90. letech minulého stol. poté, co turnovský okrašlovací spolek, který v roce 1892 hrad koupil od knížat Rohanů ze Sychrova, dal dochované zdivo zpevnit.

www.rozhledny.com Rozhledna na vrcholku Kopanina 657 m.n.m nás překvapí svým rozhledem. Uvidíme Jizerské hory, Ještěd, Krkonoše, na straně jižní pak podstatnou část Českého ráje a hrad Bezděz. Vrcholek byl vždy vnímán jako pomyslný předěl mezi vnitrozemím a pohraničím, a také jako předěl jazykový. Na takovém kopci nesměla rozhledna chybět. Stavby se ujal Klub Českých Turistů, plány zhotovil člen ing. František Duba. 18 metrů vysoká rozhledna z pálených cihel, zakončená cimbuřím, se poprvé otevřela 3 června 1884. A sláva to byla tak veliká, že z Prahy byl dokonce vypraven zvláštní vlak. První den prý na vyhlídkovou plošinu vystoupilo více než 400 lidí a na vstupném se vybralo 20 zlatých a 7 krejcarů. To jak vypadá rozhledna nyní se rozhodlo v roce 1936, kdy byl vyhlídkový ochoz zastřešen a zasklen. V roce 1948 dostala rozhlednu do opatrování TJ Frýdštejn a v roce 1965 ji převzal Obecní úřad Frýdštejn, pod jehož správou je dodnes.

Po příjezdu na chatu a seznámení s ostatními jsme rozdělali oheň a udělali základ pod gril. Střídavě pršelo a skoro nepršelo, takže jsme grilovali, kecali v chatě, přikládali do udírny. Večer jsme na "chvíli" přišli o pana hostitele, když šel uspávat juniora nějak se tam zasekl :-) Průběžně jsme si měřili hladinu alkoholu v dechu, nakonec na to dojel mlaďas, který neustál své pracně vypité dvě promile a zaneřádil půl baráku i s přilehlým okolím. Dopoledne spadla hostitelka na schodech a s ošklivě vyvrtnutým kotníkem musela do nemocnice. Prostě standardní víkend. Po poledni jsme vyrazili na zpáteční cestu, cestou jsme ještě navštívili zámek Hrubý Rohozec s pěkným zámeckým parkem.

www.zamky-hrady.cz Původní hrádek se samostatně stojící hranolovou věžicí, propojenou s hrádkem obrannou zdí, vznikl někdy kolem roku 1280. Mezi oběma uvedenými částmi vystavěli Jan ze Šelmberka a po něm Kunrát Krajíř z Krajku pozdně gotické paláce, takže již roku 1516 získal Hrubý Rohozec dnešní půdorys. Po roce 1600 jej Vartemberkové zvýšením a dílčími přestavbami změnili na renesanční zámek. V roce 1623 ho koupil Albrecht z Valdštejna, později přešel do rukou původem valonského rodu Desfoursů, kteří jej vlastnili až do roku 1945. Po roce 1822 opatřil český architekt Jan F. Joendl zámek klasicistními omítkami a modernizoval jeho interiéry, následné úpravy v polovině 19. století pak daly zámku současný vzhled.

Každopádně neobvyklý víkend


Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři