Cyklovýlet na rozhlednu Romanka       2006-04-22   

Do cyklodovolené v Chorvatsku zbýval měsíc, na tachometru celých 18 kilometrů, chtělo to nutně vyrazit někam na kolo, nahonit trochu fyzičku. Dohodli jsme se Stýffkama na tento víkend, buď na sobotu nebo neděli. V sobotu bylo krásné počasí, od rána sluníčko, ideální na kola. Takže jsem byl od rána v práci, přecházeli jsme na novou verzi SAPu. V jedenáct mě vyzvedli Stýffci a jeli jsme do lesa na dříví, kácet stromy, dělají si zásoby do kamen. Po druhé hodině dorazila do našeho nového bydlení první oficiální návštěvka, Jani s Linhym a prckem. Navečer jsme se přesunuli do Bříství, ryli jsme záhonky a večer mastili Mexiko o peníze. Adél hrála poprvé, takže nás celkem logicky oškubala.

Ráno jsme v půl desáté zjistili, že jsme celkem luxusně zaspali. Nicméně i tak jsme dorazili ke Stýffkům včas, aby jsme mohli před jedenáctou vyrazit. Počasí nebylo zdaleka tak luxusní jako v sobotu, ale nás jen tak něco nerozhodí. Jeli jsme kolem Labe přes Ostrou na Nymburk. Cestou bylo vidět, kam až sahala velká voda, všude naplavený bordel. V Nymburce jsme se chtěli zastavit na náměstí na první letošní cyklopivko, ale po příjezdu do centra nebylo po venkovních zahrádkách ani vidu ani slechu. Pokračovali jsme tedy dál a nedaleko městských hrade jsme narazili na fungl novou restauraci Katovna, zasazenou v pěkné zahradě a navíc s lákavou cedulí Pilsner Urquell u vstupu. Po lehkém občerstvení jsme pokračovali přes Bobnice na Hrubý Jeseník. Už z dálky jsme viděli cíl naší cesty, v polabské placce atypicky umístěnou rozhlednu. U rozhledny malá boudička a v malé boudičče malá slečna a malá slečna po nás chtěla malé vstupné, tzn. 10,- za osobu.

www.rozhlednyunas.cz Stavba vznikla jako další telekomunikační věž pro všechny tři operátory. Tentokrát však nezůstalo jen u obyčejné typizované konstrukce, ale byli přivoláni čtyři architekti, kteří projekt věže pojali naprosto unikátně. Základem stavby je umělý kopec asi 4 metry vysoký, v jehož útrobách jsou umístěny vysílací zařízení. Z něj vyrůstá typický kovový stožár, na kterém jsou umístěny antény. Stožár jest obklopen kovovou konstrukcí s trojhranným půdorysem, která je v rozích obložena dřevem. U paty věže pak ještě do výšky pěti metrů sahá kamenná zeď. Stavba byla zahájena v březnu 2002 a skončila v říjnu stejného roku. Slavnostní otevření rozhledny se však konalo až 28.března 2003, kdy dostala jméno "Romanka", prý podle dívenky, která se po celou výstavbu o rozhlednu zajímala.

Z rozhledny jsme se vydali polní cestou k nedaleké vesnici. Bohužel se polňačka brzy vytratila a nám nezbylo nic jiného než pokračovat po poli, což se nelíbilo nějakému místnímu. Naštěstí byl dostatečně daleko a jeho hulákání jsme vpohodě ujeli :-) V dáli jsme viděli na kopečku zámek Loučeň, další z našich cílů. Kousek před Ločení začalo poprchávat, což nás celkem pěkně zamotivovalo v závěrečném kopci. Schovali jsme se do autobusové zastávky a nucenou pauzu využili k nákupu v místní samoobsluze a následnému doplnění energie. Po chvíli jsme mohli pokračovat přes Vlkavu, Čachovice a pěkným stoupáčkem do Lipníku. Z Lipníku až do Jiřic vede silnice dlážděná kostkama, neuvěřitelná představa počtu a náročnosti pokládky. Faktem je, že je to ideální povrch pro tanky a ostatní těžkou techniku, která se v blízkosti Milovic pohybovala v množství vetším než malém. Z Jiřic pěkně z kopečku do Benátecké Vrutice a pak zase do kopečku na Lysou. V půl šesté už jsme dávali zasloužené Géčko u Stýffků na zahrádce. Příjemná, 62km dlouhá záležitostPřidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři