Cyklovýlet Lipany       2005-09-03   

Po úspěšné cyklodovolené jsme si říkali, že do konce léta musíme hodit nějaký cyklovíkendík, plánovaný termín v srpnu nevyšel, takže jsme to přesunuli na srpen. Můj zdravotní stav byl poslední dobou značně neuspokojivý, takže jsem se rozhodl zůčastnit pouze pasivně a dát k dispozici Bříství jakožto základnu. Jako první (kromě Adél) dorazil v pátek večer na kole Vlastik. Dali jsme si Carcassonne a na podporu mých životních funkcí přivezl Vlastik nějaké bilinkové kapičky :-)

V sobotu na devátou dorazil McMlok a z Litole Stýffci a začaly všeobecné přípravy na vyjetí.. nakonec jsem nevydržel a rozhodl se vyrazit s kolektivem. Vyrazili jsme na Horka zkouknout nějakej malej CZtech (celou noc bylo slyšet do vsi dunění) a dále kolem plantáže a bývalého třešňového sadu na Poříčany. Z Poříčan po hlavní přes Klučov do Českého Brodu, kde jsme se zastavili v cukrárně a trochu se posilnili na další cestu. Projeli jsme zadem kolem rybníčku, přejeli Českobrodskou a dojeli do Tuchorazi, kde byla v mapě vyznačená nějaká zajímavost. Dalo nám trochu práce, než jsme našli zapadlou věž z poloviny 15.století, bohužel nepřístupnou.

Vrátili jsme se kousek zpátky a odbočili na Přistoupim, dále přes Kšely na Vitice. Bohužel jsme vychytali nějakou objížďku, čímž jsme se stali součástí zvýšeného dopravního provozu, naštěstí byla sobota poledne, takže se to dalo. Z Vitic jsme se dostali dlouhou alejí k Lipanům, přečetli jsme si informační nástěnku a dlouhým stoupáčkem jsme se dostali až k mohyle. Po obhlídce jednoduchého památníku jsme posvačili a zrelaxovali.

Památník byl postaven roku 1881 jako památka na bitvu konanou dne 30. 5. 1434 a tragický konec husitských polních vojsk, která byla vylákána purkrabím Krchlebcem ze svých pozic za vozovými hradbami a ti se pak stali snadnou obětí pro panské jízdy. Rozhodující byly boje v okolí dnešní hlavní silnice (Na Záhoří), kdy byla definitivně zničena husitská vojska. Padl zde kněz a vojenský vůdce Prokop Holý.

Po odjezdu od památníku jsme začali shánět místo k poobědvání, mizérie, jedna hospoda zavřená, v další vesnici cedule "Kuchyň z technických důvodů mimo provoz".. Projeli jsme Chrášťany, něco a vyjeli opět v Poříčanech. Ani tam to na rozumný oběd nevypadalo, takže jsme se rozhodli dojet do Kerska, kde jsme věděli o funkčním motorestu. Po silnici jsme nadjeli dálnici a pak zabočili do lesa a pokračovali po pěkné lesní cestě, počasí nám přálo, prostě pohodička. V motorestu Ohio jsme zaparkovali na terase a dali si oběd. Obsluha byla zvláštní, sama přiznala, že kalej na baru.. a vrchní nám při placení oznámil, že je nalitej, takže nás dneska neokrade. Před pátou jsme vyrazili na další cestu, po hlavní jsme dorazili do Velenky, tam jsme odbočili na Chrást, podjeli jsme dálnici a zatočili do lesíka. Zkusili jsme pětiminutovku houbaření, ale našel jsem jenom jednu malou houbičku, takže jsme pokračovali dál. Vyjeli jsme na druhé straně Horek, v bývalém třešňovém sadu, takže do Bříství nám zbývalo akorát přejet bývalou rybízovou plantáž.

Po příjezdu do Bř jsme ustájili oře a slezli se u jednoho stolu na nejlidnatější Carcass co znám, protože Vlastik dovezl vlastnoručně udělané figurky pro 7. hráče. Bylo to celkem maso, bodů málo, pořád někdo škodil.. Pak jsme si zahráli na stavitele piramid a stěhovali jsme po válcích pískovcové koryto přes dvůr. Večer jsme zapálili oheň a udělali si buřty, ppopili něco pivka, Stýffek pěkně přikládal, dorazil na chvíli i Ladis. Kolem půlnoci jsme si rozhodili spacáky na trávník a odebrali se do říše snů. V neděli nás ráno opustil McMlok a zbytek vyrazil na závěrečnou etapu - Vlastik do Mlč, stýffci do Litole a já s Adél jsme je jeli doprovodit. Z Vestce na Přerov, před Císařskou Kuchyní uhnout na "nové" Sedlčánky.. všude se tam staví ve velkém, dokonce i ten tankodrom přes Sedlčánky zmizel, všude nový asfalt nebo zámkovka.. a spousta baráků a nějaké řadovky.

Přes Sedlč jsme se dostali do Čelákovic, tam si pořídil parcelu Čenda, tak jsme ji chtěli najít, ovšem mezi všemi těmi rozestavěnými baráky se nám to nepovedlo. Přes město jsme zamířili k Labi, tam se rozloučil Vlastik a zamířil na Lázně Toušeň. Spolu se Stýffky jsme jeli proti proudu Labe, kolem Sedlč do Přerova. Tam jsme se snažili najít tu správnou cestu zpátky k vodě a po kratší zajížďce se nám to podařilo. O půl jedné jsme vyjeli u nového mostu před Litolí a tam se naše cesty rozešli. Po návratu do Bříství nám tachometr ukázal celkových - a celkem pěkných - 86km.

Tnx všem že mě vzali sebou :-)


Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři